Foto: Stefan Bladh
Så det där med att vi människor skulle vara släkt med aporna - det kunde vissa lärare skratta åt när Niclaz Erlingmark gick på Livets Ords skola i Uppsala på 1990-talet.
Genom sina småsyskon vet han att biologiundervisningen i dag har blivit mindre dogmatisk. Men även utanför Livets Ord finns kristna krafter i Sverige som ifrågasätter evolutionsläran och Big Bang-teorin. Bevisen är inte tillräckliga, menar de. Föreningen Genesis arbetar för att också skapelseläran ska få plats i den kommunala skolan.
Niclaz Erlingmark är 22 år i dag. Han hoppade av Livets Ords skola när han skulle börja åttan. Sista året på gymnasiet insåg han att män hade lika många revben som kvinnor.
Att få den insikten sent är han inte ensam om, har han märkt sedan han startat en hemsida om bland annat sin skolgång på Livets Ord. Nyligen fick Niklaz e-mail från en 23-åring som just fattat det där med revbenen.
Om man gått i vissa kristna friskolor är det nämligen svårt att få ihop världarna, berättar Niklaz. Där inne kunde
tidsaxelplanschen i klassrummet vara biblisk - från årtalen när Moses levde. Utanför fanns en kultur som tvärsäkert menar att livet uppkom genom Big Bang och evolutionen.
För Niklaz blev krocken svår att förstå - samtidigt som han var i en ålder när så mycket annat var viktigare. Han stängde av.
Hur kunde du göra det?
- Jag hade lärt mig många ”sanningar” på Livets Ord. Och så kom jag ut i världen där ”sanningarna” såg helt annorlunda ut. Men när beskrivningarna lät lika bestämda från bägge håll blev det helt knäppt för mig: Jag kunde inte blanda ihop en sanning med en annan.
- Dessutom är sanningar man lärt sig en del av ens identitet. Om de inte stämmer är det som att ifrågasätta sig själv.
Jag har hört om en biologistudent som inte förmådde delta i föreläsningarna om evolutionsläran på universitetet. För att bli godkänd fick hon sitta i korridoren med öppen dörr mot föreläsningssalen.
Kan konflikten bli så stark?
- Ja, enligt många ungdomar jag pratar med. En del tycker de här krockarna känns som att få en påse med små, små pusselbitar över sig. Det blir för mycket. Man klarar inte av att reda ut hur allt hänger ihop utan blir nollställd.
- Frågan om hur livet uppstod och världen skapades är tydligen för stor även för de vuxna att reda ut, säger han och undrar: Varför inte bara säga ”vi vet inte”? Det är ju så väldigt mycket som vi inte vet.
Men elever får också höra biologilärarens nedsättande kommentarer om skapelsetron: ”Så dum kan väl ingen vara att man tror på sånt”.
Ska man få skratta åt kreationisterna?
- Jag tycker inte det är okej att skratta åt någon, säger Niclaz. Då stänger man sig bara, och det leder ingen vart. Jag är för att undervisningen ska vara öppen. Ge alternativ - för man ska inte tro att man vet saker.
Bör skolan undervisa också i skapelseläran?
- Man bör i alla fall få in ämnet Jesus i skolan. I dag finns en del i Sverige som aldrig har hört namnet.
Niclaz Erlingmarks hemsida:
http://www.elenziah.com/gapar





