Angelica, 37, och Sten, 49, har varit ett par i åtta år. De bor tillsammans i en mindre stad i Mellansverige och har länge försökt att få ett gemensamt barn, ett syskon till Angelicas elvaårige son Lukas från ett tidigare förhållande. Angelica, Sten och Lukas är en familj. Eller borde vara en familj.

– Stens systrar kommer före mig. Det känns som om jag alltid kommer i sista hand, säger Angelica.

Sten har fyra systrar. Två äldre och två yngre. Pappan dog tidigt och mamman för några år sedan.

– Sten har varit den ende pojken och hans systrar har satt honom på en piedestal. Den äldsta systern är chef i syskonskaran och bestämmer. Alla, även Sten, fogar sig i det, säger Angelica.

När Angelica och Sten blev tillsammans hade han varit ungkarl i hela sitt liv. Visst hade han haft många förhållanden, men alla korta. Systrarna var vana att umgås mycket och styra och ställa över sin bror.

– Systrarna trodde nog att jag också bara var en i raden och att det snart skulle ta slut. De har alltid haft en nedlåtande attityd gentemot mig, men spydigheterna och elakheterna har eskalerat genom åren, säger Angelica.

I år ska Angelica och hennes son fira jul hemma hos Angelicas föräldrar. Sten kommer att fira tillsammans med sina systrar. På släktträffar hemma hos äldsta systern brukar bara Sten bli bjuden ”det blir för många om alla ska komma” är skälet. ”Och det förstår man ju” menar Sten.

– Men hade han markerat från början och sagt att ”är inte alla välkomna så kommer inte jag heller”, så skulle de inte kunna fortsätta så här. Han legitimerar sina systrars sätt mot mig genom att inte säga ifrån, säger Angelica.

En gång följde Angelica och hennes son med Sten ändå, trots att de inte fått en uttrycklig inbjudan hem till äldsta systern. Då fick de höra ”Kommer ni?! Oj nu blir vi för många. Jaha, nu behöver vi hämta mera stolar. Det här kommer att bli trångt” som välkomstord.

– Min son får ju också höra det här, säger Angelica.

Men Sten märker aldrig något. Ofta eftersom äldsta systern är noga med att bara ge sina spydiga kommentarer när Sten är i ett annat rum. De gånger han ändå hör slätar han över och försvarar systern med ett ”hon menade det inte så” eller ”du förstorar upp det här”. De yngre systrarna är snällare var och en för sig, men tillsammans med sin storasyster hakar de på hennes stil och vänder sig emot Angelica.

– Jag och Sten har haft mycket bråk om det här och det är alltid jag som blir boven i dramat. Jag har bett honom att ta upp det här med sina systrar, men han säger bara att om jag har något problem med dem, så får jag ta upp det direkt med dem.

Hur skulle du önska att det var?

– Jag vill att det ska vara jag och Sten som är en familj, att det är vi två som är ett ”vi”. Inte att det är han och hans systrar mot mig. De är så många och jag är bara en. Jag önskar att Sten kunde ta mig i försvar. Hade han visat från början att det är vi två, så hade de inte haft samma makt.

Även hemma hos Sten och Angelica är det systrarna som bestämmer om de kommer på besök.

– Jag skulle önska att det var jag och min man som är värdpar hemma hos oss, men hans systrar tar över i vårt kök. Det slutar med att jag sitter och läser en tidning medan de lagar allt på sitt sätt. Jag torkar till och med disken på fel sätt enligt dem.

Under åren har Angelica bitit ihop och aldrig visat att hon blivit sårad. Kanske lite för att hon märker att det stör den äldsta systern att hon inte påverkas av syrligheterna. Men en händelse förra påsken blev droppen som gjorde att hon nu inte vill umgås mer med systrarna.

– Vi spelade ett spel hemma hos oss och den äldsta systern satte i system att slå ut min son, gång på gång. Då blev jag så arg. Det var så lågt att ge sig på mitt barn för att komma åt mig.

Den gången var Sten med och erkände att det Angelica sa faktiskt hade hänt.

– Men lite senare på dagen slätade han över alltsammans och tog systern i försvar. Sedan dess har jag sagt att jag inte vill umgås med den äldsta systern mer.

Någon gång har de setts på någon större släktsammankomst. Då har den äldsta systern demonstrativt kramat alla utom Angelica.

– Det här har skapat klyftor i mitt och Stens förhållande. När jag vill ha stöd säger han bara att han inte vill bryta med sina systrar, men det är ju inte det jag begär. Jag är inte ute efter att förstöra deras relation, släkt är släkt. Vi kan visst träffa dem ibland, men inte hela tiden. Jag vill att vi ska hitta en balans.

Idag är det inte balans mellan den tid de två har tillsammans och den tid Sten tillbringar med sina systrar, tycker Angelica. Varje sommar firar Sten en semestervecka tillsammans med systrarna och deras barn. Angelica var med de första åren, men har sedan dess valt att göra något annat den veckan.

– När syskonen umgås så pratar de bara om hur det var när de var små. De släpper inte in någon annan. Alla faller in i gamla roller och Sten är en annan person med dem än vad han är tillsammans med mig.

Ungefär varannan helg träffar Sten sina systrar och övrig tid pratar de mycket i telefon. Har Angelica förslag på något hon och Sten kan göra tillsammans på helgen säger Sten ja bara om det inte krockar med hans planer med systrarna. Han brukar inte kolla med Angelica om det passar att han åker över till dem.

– Jag tycker att han kan kompromissa lite mer och inte alltid rusa iväg när de bjuder in honom. Han ska dessutom alltid hjälpa dem med att skruva upp eller klippa ner något. Jag är ensam mer än vad jag skulle vilja. Min son är ju hos sin pappa varannan helg.

När förhållandet var nytt och Angelicas son var liten kunde äldsta systern ringa varje kväll precis vid läggningstid och fråga efter Sten – även när hon visste att han var bortrest.

– Jag höll på att bli tokig. Jag fick säga kväll efter kväll ”han är bortrest och kommer på fredag”.

Äldsta systern har varje år ringt och gratulerat sin bror på hans födelsedag klockan sju på morgonen.

–  Jag tror att hon vill hinna först för att sabotera min och Lukas uppvaktning. Hon gjorde det till och med det året vi firade Stens födelsedag utomlands.

Alla Stens systrar är skilda och deras barn börjar bli vuxna. Angelica tror att det gör att de har så mycket tid att umgås på och gärna vill återskapa ursprungsfamiljen.

– Jag tycker att Sten och hans äldsta syster är som mor och son idag, även om det bara är fem år emellan dem. Hon har tagit över rollen som mor efter att deras mamma dog.

Idag har Angelica resignerat. Hon och Sten diskuterar inte systrarna längre. Det är som det är och båda försöker undvika konfrontation och bråk.

– Jag har insett att det alltid kommer att vara så här, jag kan inte ändra på det. Men jag skulle bra mycket hellre ha en enda svärmor istället för fyra svägerskor.

Fotnot: Angelica, Sten och Lukas heter egentligen något annat.