Chatta med kompisar, skoja och flirta. Det är den vanliga bilden av vad barn och ungdomar gör på nätet. Men tusentals unga, som mår dåligt psykiskt, använder internet som ett sätt att få kontakt med andra som lider av exempelvis panikångest, ätstörningar, självskadebeteende och självmordstankar. Petra Svensson sköter en klubb på Lunarstorm med 3 000 medlemmar i åldern 13 till 23. De öser ut sitt inre helvete, och försöker stödja och råda varandra.
Unga ropar på hjälp i cyberrymden0 Gensvar
Skriver du dagbok eller har en blogg på nätet? Brukar du läsa andras? Mejla till idag@svd.se och berätta!
Valda gensvar publiceras. Du får använda signatur.
Här kan du ställa frågor direkt till personer med kunskap om barns och ungdomars psykiska hälsa:
www.bris.se
www.bup.nu
ungdomsmottagningen.se
Gå in här om du vill veta vart du kan vända dig i din kommun:
www.rodasidorna.se
78 procent av Sveriges 9-16-åringar har någon gång chattat. Bland 13-16-åringarna är andelen högre, 91 procent.
Men många
föräldrar vet inte om vad deras barn gör på nätet. Bara 51 procent känner till att deras barn chattat.
24 procent av barnen har någon gång blivit hotad, skrämd, mobbad eller förödmjukad via Internet.
Företaget Perseus uppskattar att det i slutet av 2005 kommer att finnas 53,4 miljoner bloggar på sajter som BlogSpot, MSN Spaces, LiveJournal och Diaryland. Drygt 90 procent av dem som har bloggar är under 30 år och 56 procent är kvinnor.
Den typiska bloggaren är en tonårstjej som skriver för att hålla vänner uppdaterade om vad som händer i hennes liv.
Källor: SAFT-projeketet, MMI och Perseus
Tonårstjej den typiska bloggarenUnga blir varandras
kuratorer på nätet
Olyckliga hjälpare Chattar med kompisar, skojar och flirtar. Det är den vanliga bilden av vad barn och ungdomar gör på nätet. Men tusentals unga, som mår dåligt psykiskt, använder internet som ett sätt att få kontakt med andra som lider av exempelvis panikångest, ätstörningar och självmordstankar. Petra Svensson sköter en klubb på Lunarstorm med 3 000 medlemmar i åldern 13 till 23. De öser ur sig sitt inre helvete och försöker stödja och råda varandra.







