Vad var det mest överraskande resultatet?

– Att det var så utbrett, som ett fenomen i sig. Att diskutera självmord på nätet är så lätt – i bloggar, chattar, över sajter.

Vad lärde ni er?

– Att det var en svårare fråga än vi trodde. Varför inte bara förbjuda sådana där sajter, tänkte vi. Men det är verkligen inte lätt med vår tryckfrihetslagstiftning, för var ska man dra gränsen? Hur ska man kunna förbjuda något som inte är olagligt? Det är inte olagligt att ta livet av sig, och inte att berätta hur.

Vad var syftet från början?

– Att uppmärksamma mer självdestruktiva forum där man diskuterar självskadebeteende och anorexi. Då upptäckte vi självmordssajterna, som vi inte kände till. Vi tyckte det var konstigt att de fanns, det var ju helt sjukt.

Ni började ert arbete flera veckor före händelsen på Flashback när en 21-åring tog sitt liv i direktsändning. Hur påverkade det ert arbete?

– Det hände veckan innan vi skulle bli klara, så vi fick massor att göra för att få med fallet. Samtidigt ville vi inte att det skulle ta över, utan ha kvar det bredare perspektivet på självmordssajter och självmordschatter i stort.

Agneta Lagercrantz

– – –

Webbdokumentären Självmordssajter - dödliga kryphål online är ett examensarbete i journalistik vid Södertörns högskola. Anastasia Mashkovitch och Malin Askner blev färdiga nu i veckan.

Huvudteman: En pappa som är kvar efter 21-åriga sonens självmord via metoder på en svensk sajt. En 22-årig tjej som försökt flera gånger genom alla tips hon surfat sig till men bestämt sig för att leva. Och riksdagsmannen som vill motionera om en ändring i tryckfrihetslagstiftningen så att det inte ska vara tillåtet att förse andra med redskap för att ta sitt liv.

Se de tre avsnitten här.

Nätet tog Bijans liv

Arlene försökte fem gånger

Yttrandefrihetens gränser