FRÅGA: Min flickvän är tydligen jätteförälskad i sitt ex. Jag hittade ett skrivblock där hon skrivit jättemånga sidor om hur överdrivet besatt och kär hon är. Hennes högsta önskan i livet är att få tillbaka sitt ex. Jag vet att hon skrev det nyligen eftersom hon skrivit datum på alla sidor. Det stod inte en enda rad om mig.

Jag blev förstås väldigt ledsen över det här eftersom att jag är kär i min flickvän. Jag vet att hon inte umgås med sitt ex längre och att han har en ny flickvän men det känns helt för jävligt ändå. Jag har märkt att hon har varit avvisande och sur mot mig den senaste tiden.

Vad ska jag göra? Vad är logiskt att man gör i den här situationen? Jag funderar på att dumpa henne för jag mår jättedåligt av det här.

Hjälp

SVAR: Jag tycker du ska prata med din flickvän och säga att du tycker det känns som att hon inte tycker om dig längre. Om du tycker det känns ok kan du säga att du hittade skrivboken och läste att hon har starka känslor för sin gamla pojkvän. Det kanske blir ärligare och enklare att säga som det är.

Risken är förstås, att hon blir arg för att du läst privata saker, och det har du ju, men å andra sidan, måste nog sanningen upp i ljuset. Ingen av er mår bra av att låtsas. Älskar hon dig inte finns det ingenting för dig att hämta i relationen längre och då är det smärtsamt att vara kvar – oavsett dina känslor för henne.

Din flickvän har det säkert svårt inom sig också med att dölja det hon egentligen känner och inte vill säga för att inte göra dig ledsen. Så det bästa är säkert att ta tjuren vid hornen och säga som det är; att du vet hur det ligger till, att du är ledsen för det men att det inte tjänar något till att fortsätta relationen när hon är mer förtjust i sin ex-pojkvän.

Madeleine Gauffin Rahme