Män har i alla tider varit kamrater, polare, kompisar – men vänner? Nä, mellan mina öron går män och vänskap inte riktigt ihop: män kan göra saker ihop, kan stödja och hjälpa varandra (om den ene ber om det) och kan även (åtminstone vid enstaka tillfällen) gråta ut hos varandra
.
Men, och nu tror jag att jag talar för många svenska män: Så nära som Kvinnan i ens liv kan vara, kommer sällan en man. Efter 30 är det svårt att få en ny manlig vän och de gamla glider man ifrån.
Var och en verkar ha nog med sitt. Den svenske mannen är oftast upptagen (även om det bara handlar om att skynda hem för att kolla på tv), fokuserad på praktiska angelägenheter och skjuter nya bekantskaper en bit ifrån sig. Dessutom, även om man blir kompisar, råder det alltid en viss konkurrens män emellan, en tendens att tävla och bevaka sina position – vilket förhindrar ”verklig” vänskap.
Och så kan inte en man göra vad som helst ihop med en man. Gå ut och ta en öl är okej, men att gå på café och dricka kaffe, är inte det lite skumt? Att beskåda en konstutställning tillsammans kan vara trevligt, men kan man sedan gå på bio?
Homofobi brukar den där rädslan för intim närhet män emellan kallas. Närheten i ett grabbgäng kan förstås vara påtaglig, fysisk. Killar kan sporta ihop, duscha och bada bastu. Men då upprätthålls avståndet dels genom att det är socialt accepterat att vara tätt ihop i vissa sammanhang, dels genom att grabbarna har en viss jargong.
En ny undersökning visar dock att det i dag är färre svenska män som inte har någon nära vän, jämfört med hur det var för 20 år sedan (se artikel härintill). Kanske folk bara säger att de har en vän, för att det blivit mer inne att ha vänner. Även detta område kan bli en tävlingsarena, man vill visa att man är populär och socialt intelligent.
Men det kan ju också vara så att män har förändrats: att vi börjat inse värdet i att ha manliga vänner och att vi numera vågar släppa garden och ta in även en man, eller flera, i vårt hjärtas privata sfär. Idagsidans intervjuer med män i olika åldrar tyder på det. I vilket fall kommer vi att bjuda på god läsning ett par veckor framöver.
Så nära som hon kommer inte han
En serie om manlig vänskap? Ska ni skriva om något som inte finns? Det var min spontana reaktion när mina (kvinnliga) kollegor på Idagredaktionen började tala om detta känsliga ämne – hjärteband, män emellan.








