Den frågan gäckar både forskare och privatpersoner. Vetenskapen hänvisar ofta till evolutionsläran, vi väljer helt enkelt en partner som vi tror har bra gener så att vi tillsammans kan producera en frisk och stark avkomma.

En av de tydligaste indikatorerna på hälsa är kroppsformen, där en proportionerlig kropp signalerar friskhet. Personer med ideala höft- och midjemått skulle alltså, enligt evolutionsläran, vara attraktiva som sexpartners.

Men två brittiska psykologer, Adrian Furnham och Viren Swami, ifrågasätter nu den här teorin, skriver kanadensiska tidningen National Post. De har låtit drygt 2 000 män studera tredimensionella bilder av kvinnor och bedöma kvinnornas attraktionsgrad. Undersökningen gav inget som helst stöd för teorin att de med ideala höft- och midjemått går bättre hem hos män. Männen valde i stället kvinnor med vitt skiftande kroppsformer när de pekade ut vilka som var attraktiva.

Om förhållandet gäller även omvänt, det vill säga att kvinnors smak när de väljer män skiftar lika mycket, har inte undersökts i studien. Men skillnaderna som kom fram om männens preferenser var så stora att forskarna förvånas över hur oerhört olika smak människor tycks ha.

- Attraktion är mycket mer komplicerat än vi tror. En persons bakgrund, självförtroende, personlighet och kulturella kontext påverkar, säger Viren Swami.