FRA-lagen är sommaren hetaste politiska fråga, men när Almedalsveckan inleds på allvar är det inget av regeringspartierna som har signalspaningslagen med bland de många ämnen som ska diskuteras.
– Men frågan kommer att leva väldigt länge, konstaterar folkpartiets gruppledare i riksdagen Johan Pehrson och tillägger självkritiskt:
– Vi har inte lyckats hantera frågan och förklara varför Sverige behöver ha signalspaning.
Det finns flera skäl till att frågan kommer att ta plats i Almedalen, även när partiledningarna inte har något intresse av det.
Ett är att de mest engagerade motståndarna mot signalspaningslagen finns bland de politiska ungdomsförbunden, ledarskribenterna och bloggarna. Alla tre grupperna är oerhört väl representerade i Visby just nu.
Ödet vill också att det är de partier som har kanske störst problem med FRA-lagen som inleder Almedalsveckan: folkpartiet och centern.
Måndagens talare i Almedalen är centerledaren Maud Olofsson. Ungdomsförbundets ordförande Magnus Andersson tror inte att Maud Olofsson kommer att minska hans besvikelse över centerns beslutsprocess i FRA-frågan.
– Jag har inga förhoppningar om att hon ska ta upp FRA och hur illa detta har sköts, säger Magnus Andersson.
Han hänvisar, precis som flera av partiets FRA-kritiker, till det "öppenhetsmanifest" som centerpartiets förtroenderåd ställde sig bakom före valet 2006. Där nämns FRA:s rätt att signalspana på trädbunden kommunikation under rubriken "Hoten mot öppenheten".
– Jag kan bara inte förstå hur man sedan kan ställa sig bakom FRA-förslaget, säger Andersson som alltså nu kräver att en medlemskommission granskar partiets agerande.
– Det kommer att skada centern om vi inte får till en utredning som visar exakt vad som hände, och hur frågan ska hanteras framöver.
Folkpartiets Camilla Lindberg är den enda borgerliga riksdagsledamot som röstade nej till FRA-lagen, och hon är också i Almedalen.
– Jag ska ha en del informella samtal, säger Camilla Lindberg och tillägger att det handlar om att sondera hur starkt FRA-motståndet är i alliansen.
På onsdag hålls en FRA-debatt i regi av den centeranknutna tankesmedjan Fores. Där deltar förre försvarsministern Mikael Odenberg (m), som har kallats "FRA-lagens fader", och den unga centerpartisten Annie Johansson som till slut röstade ja i riksdagen.
Foto: Yvonne Åsell
Magnus Andersson, ordförande för centerpartiets ungdomsförbund.
C-krav på ny FRA-granskning
Publicerad: 6 juli 2008, 19.27. Senast ändrad: 7 juli 2008, 20.39
Tvärtemot vad regeringspartierna hade hoppats följer FRA-frågan med till Almedalen. Centerns ungdomsförbund kräver nu att en medlemskommission granskar hur partiets hanterade beslutet om signalspaningslagen.
Läsarnas kommentarer:
Visar 1 till 3 av 66
vad ÖB menar?
kanske menar ÖB att vi måste ha något att byta med för att få tillgång till USA:s spaning i Afganistan, ex att vi spanar på ryssana och vissa som USA vill hålla koll på i Sverige. Då är våra soldater i Afganistan i en utpressningssituation.
kalle , 2008-07-08 20:52
Tolgfors ljuger: påstår att svenskarna vill ha FRA
-lagen! Så är inte fallet.
Välrenommerade opinonsinstitut har fått fram att ca 70 procent av svenskarna är mot FRA-lagen!
Helt otroligt vad politikerna är lögnaktiga och skamlösa. Dom vet ju att media skriver om det, men dom bryr sig inte!
Tolgfors ljuger, Liljefors Adelsson ljuger och Husmark ljuger. Om olika saker men på bara nån vecka. Och bara sånt som massmedia rapporterat.
Så kan vi inte ha det.
Vi behöver något kraftfullare än konstitutionsutskottet som granskar våra politiker.
Anna , 2008-07-08 13:44
Johan Pehrsons väljarförakt
Typisk kommentar från en riksdagsman som föraktar sina väljare. Frågan handlar inte om signalapaning eller ej, utan om hur signalspaningen kan användas av civila myndigheter, hur man undviker läckor, hur lagen bör skärpas så inte framtida regimer missbrukar den osv. Det är en otrolig skillnad. Man undrar nästan om Johan Pehrson har rent mjöl i påsen och om han vill skrämma väljare uttrycka sina åsikter.
larso , 2008-07-08 10:00
Visar 1 till 3 av 66
Inga nya kommentarer kan postas
Kommentarer på artiklar kan göras inom 72 timmar efter publicering.
Mer på SvD.se
Operastjärnan Elisabeth
Söderström har avlidit
SvD:s Carl-Gunnar Åhlén: ”Hon vågade ställa ut sitt hjärta till allmänt beskådande”.
EFTER SKANDALMATCHEN ASSYRISKA-DJURGÅRDEN
Foto: Ingvar Karmhed
Fotbollshuligan identifierad
Kamerorna måste bytas ut. Dålig bildkvalitet har sinkat utredningen om huliganattacken.
FOLKPARTIETS LANDSMÖTE
Foto: HANS RUNESSON
”Bäddat för konflikt"
Lena Hennel: FP vill att Alliansen ska bli mer borgerlig. Men det strider mot M:s valstrategi.
Sport & Spel
- 21:53 Hammarby vann på dålig is
- 21:45 Tidernas spelhärva avslöjad
- 21:44 Malmö upp i topp
- 21:36 Comeback på söndag för Daniel Sedin
- 21:33 Kamerorna måste bytas ut
- 21:20 Fotbollshuligan identifierad
Kultur & Nöje
- 00:30 Lena Sundström: ”Språket får inte stå i vägen för människorna”
- 00:30 Med rätt att berätta
- 00:30 Johannes Anyuru: Viktigt att vem som helst kan förstå
- 00:30 Håkan Nesser: ”Sju av tio läsare vill ha en sorts episk realism"
- 00:30 Kerstin Ekman: Jag skulle aldrig i livet skriva under ett manifest
- 00:30 Michael Nyqvist: "Jag är författare"


Stockholm 9º





























