Annons
X
Annons
X

Nu får Sjöström torka tårarna

Sarah Sjöström ska torka tårarna och ställa sig på OS-startpallen igen i dag.

Av TT

Nu för försök och förhoppningsvis semifinal på 200 meter frisim.

Då ingen svensk är i någon final blir dagen garanterat fri från medaljer.

Efter medaljmissen och fjärdeplatsen på specialdistansen 100 meter fjärilsim kom det bara tårar från Sarah Sjöström. I dag ska hon ändå försöka ta sig till en ny OS-final.

Annons
X

18-åringen ställer sig på startpallen i försöken på 200 meter klockan 11.15 och har hon en av de 16 främsta tiderna simmar hon även semifinal klockan 20.30. Hon har själv inga nya medaljplaner, trots att tre individuella distanser återstår (50, 100 och 200 meter frisim).

– Jag har inte så jättehöga förväntningar på frisimmet, sade en besviken Sjöström efter fjärilsinsatsen.

Kvällens svenska höjdpunkt kan bli damlandslaget i handbollsmöte med Norge, som är regerande OS-mästare. Efter förlust i första matchen mot Danmark skulle en seger mot Norge vara välkommen. Angelica Wallén är ny i den svenska truppen, hon ersätter Therese Islas Helgesson som bröt fotleden i öppningsmatchen. Det är avkast klockan 22.15.

Stäng

SvD VIN & MAT:s NYHETSBREV – vintips och recept direkt i mejlkorgen

    Anmäl dig här kundservice.svd.se

    I fälttävlan är det dags för den spektakulära terrängritten. Inför uthållighetsprovet är Sara Algotsson Ostholt på Wega främsta svenska ekipage, endast 39,30 straffpoäng efter den inledande dressyren räcker till en delad fjärde plats inför dagens tävling som startar klockan 13.30.

    Dagsprogrammet:

    09.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel

    09.30 Badminton, damer, singel, gruppspel

    09.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel

    09.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel

    09.30 Badminton, mixed, gruppspel

    09.30 Landhockey, herrar, gruppspel: Sydkorea-Nya Zeeland

    10.00 Bågskytte, herrar, första omg

    10.00 Basket, damer, grupp A: Kroatien-Kina

    10.00 Beachvolley, herrar, gruppspel

    10.00 Beachvolley, damer, gruppspel

    10.00 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, kval

    10.00 Skytte, herrar, skeet, kval, första dagen

    Sv delt: Stefan Nilsson, Marcus Svensson.

    10.26 Bågskytte, damer, första omg

    10.30 Judo, herrar, 73 kg, första omg

    10.30 Judo, herrar, 73 kg, andra omg

    10.30 Judo, herrar, 73 kg, tredje omg

    10.30 Judo, herrar, 73 kg, kvartsfinal

    10.30 Judo, damer, 57 kg, första omg

    10.30 Judo, damer, 57 kg, andra omg

    10.30 Judo, damer, 57 kg, tredje omg

    10.30 Judo, damer, 57 kg, kvartsfinal

    10.30 Rodd, damer, tvåa utan styrman, återkval

    10.30 Volleyboll, damer, grupp B: Kina-Turkiet

    10.30 Handboll, damer, grupp A: Angola-Kroatien

    10.40 Rodd, damer, fyrsculler, återkval

    10.50 Rodd, herrar, åtta, återkval

    10.52 Bågskytte, herrar, andra omg

    11.00 Rodd, herrar, fyrsculler, återkval

    11.00 Simning, damer, 200 m fritt, försöksheat

    Sv delt: Sarah Sjöström (heat 5, 11.15).

    11.00 Bordtennis, herrar, singel, tredje omg

    11.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, grupp B

    11.05 Bågskytte, damer, andra omg

    11.10 Rodd, herrar, tvåa utan styrman, återkval

    11.20 Rodd, damer, dubbelsculler, heat

    11.21 Simning, herrar, 200 m fjäril, försöksheat

    11.30 Fäktning, damer, värja, första omg

    11.40 Rodd, herrar, fyra utan styrman, heat

    11.41 Simning, damer, 200 m medley, försöksheat

    Sv delt: Stina Gardell (heat 5, 11.57).

    11.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Australien-Sydafrika

    12.15 Handboll, damer, grupp B: Sydkorea-Danmark

    12.15 Basket, damer, grupp A: Tjeckien-Turkiet

    12.30 Volleyboll, damer, grupp B: Serbien-Sydkorea

    12.30 Tennis, herrar, singel, andra omg

    12.30 Tennis, damer, singel, andra omg

    12.30 Tennis, herrar, dubbel, andra omg

    Sv delt: ev Robert Lindstedt/Johan Brunström.

    12.30 Tennis, damer, dubbel, andra omg

    12.50 Fäktning, damer, värja, andra omg

    13.00 Segling, herrar, 49er, första dagen

    Sv delt: Jonas von Geijer/Niclas Düring.

    13.00 Segling, herrar, laser, första dagen

    Sv delt: Rasmus Myrgren.

    13.05 Segling, damer, laser radial, första dagen

    Sv delt: Josefin Olsson.

    13.15 Skytte, herrar, luftgevär, 10 m, final

    OS 2008: 1) Abhinav Bindra, Indien, 2) Zhu Qinan, Kina, 3) Vladimir Isakov, Ryssland.

    13.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, grupp B

    13.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel

    13.30 Badminton, damer, singel, gruppspel

    13.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel

    13.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel

    13.30 Badminton, mixed, gruppspel

    13.30 Ridsport, öppen klass, individuellt och lag, fälttävlan, uthållighetsprov

    Sv delt: Linda Algotsson/Le Fair (14.06), Ludwig Svennerstål/Shamwari (15.06), Sara Algotsson Ostholt/Wega (16.10), Niklas Lindbäck/Mister Pooh (17.14), Malin Petersen/Sofarsogood (18.18).

    14.30 Kanotslalom, herrar, C2, kval, 52 kg, första omg

    14.30 Boxning, herrar, 52 kg

    14.45 Landhockey, herrar, gruppspel: Spanien-Pakistan

    15.00 Judo, herrar, 73 kg, återkval

    15.00 Judo, herrar, 73 kg, semifinal

    15.00 Judo, herrar, 73 kg, bronsmatch

    15.00 Judo, herrar, 57 kg, återkval

    15.00 Judo, herrar, 57 kg, semifinal

    15.00 Judo, herrar, 57 kg, bronsmatch

    15.00 Segling, herrar, finnjolle, andra dagen

    Sv delt: Daniel Birgmark.

    15.05 Segling, herrar, starbåt, andra dagen

    Sv delt: Fredrik Lööf/Max Salminen.

    15.10 Fäktning, damer, värja, tredje omg

    15.10 Vattenpolo, damer, grupp A: Spanien-Kina

    15.12 Kanotslalom, herrar, K1, kval

    15.30 Basket, damer, Grupp B: Frankrike-Australien

    15.30 Beachvolley, herrar, gruppspel

    15.30 Beachvolley, damer, gruppspel

    15.30 Handboll, damer, grupp A: Storbritannien-Ryssland

    15.45 Boxning, herrar, 81 kg, första omg

    15.45 Volleyboll, damer, grupp A: Dominikanska republiken-Ryssland

    16.00 Segling, damer, elliott, andra dagen

    Sv delt: Anna Kjellberg, Malin Källström, Lotta Harrysson (även 18.10).

    16.00 Bågskytte, herrar, första omg

    16.00 Simhopp, herrar, synkro, höga hopp, final

    OS 2008: 1) Lin Yue/Huo Liang, Kina, 2) Patrick Hausding/Sascha Klein, Tyskland, 3) Gleb Galperin/Dimitrij Dobroskok, Ryssland.

    16.26 Bågskytte, damer, första omg

    16.30 Vattenpolo, damer, grupp B: Italien-Australien

    16.30 Bordtennis, damer, singel, fjärde omg

    16.30 Fäktning, damer, värja, kvartsfinal

    16.30 Tyngdlyftning, damer, 58 kg, grupp A, final.

    OS 2008: 1) Chen Yanqing, Kina, 2) Marina Sjainova, Ryssland, 3) O Jong-Ae, Nordkorea.

    16.52 Bågskytte, herrar, andra omg

    17.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Nederländerna-Indien

    17.00 Judo, herrar, 57 kg, final

    OS 2008: 1) 1) Giulia Quintavalle, Italien, 2) Deborah Gravenstijn, Nederländerna, 3) Xu Yan, Kina och Ketelyn Quadros, Brasilien.

    17.05 Bågskytte, damer, andra omg

    17.10 Judo, herrar, 73 kg, final

    OS 2008: 1) Elnur Mammadli, Azerbajdzjan, 2) Wang Ki-Chun, Sydkorea, 3) Rasul Boqiev, Taszjikistan och Leandro Guilheiro, Brasilien.

    17.15 Handboll, damer, grupp B: Frankrike-Spanien

    17.30 Gymnastik, herrar, lagtävl, final

    OS 2008: 1) Kina, 2) Japan, 3) USA.

    17.45 Volleyboll, damer, grupp B: USA-Brasilien

    17.45 Basket, damer, grupp B: Ryssland-Brasilien

    19.00 Fäktning, damer, värja, semifinal

    19.20 Vattenpolo, damer, grupp B: Storbritannien-Ryssland

    19.30 Badminton, herrar, singel, gruppspel

    19.30 Badminton, damer, singel, gruppspel

    19.30 Badminton, herrar, dubbel, gruppspel

    19.30 Badminton, damer, dubbel, gruppspel

    19.30 Badminton, mixed, gruppspel

    20.00 Bordtennis, herrar, singel, fjärde omg

    20.00 Tyngdlyftning, herrar, 62 kg, grupp A, final

    OS 2008: 1) Zhang Xiangxiang, Kina, 2) Diego Salazar, Colombia, 3) Triyatno, Indonesien.

    20.00 Landhockey, herrar, gruppspel: Storbritannien-Argentina

    20.10 Fäktning, damer, värja, bronsmatch

    20.30 Simning, damer, 200 m fritt, semifinal

    Sv delt: ev Sarah Sjöström.

    20.30 Handboll, damer, grupp A: Brasilien-Montenegro

    20.40 Fäktning, damer, värja, final

    OS 2008: 1) Britta Hedman, Tyskland, 2) Ana Branza, Rumänien, 3) Ildiko-Mincza-Nebald, Ungern...8) Emma Samuelsson, Sverige.

    20.40 Vattenpolo, damer, grupp A: Ungern-USA

    20.43 Simning, herrar, 200 m fritt, final

    OS 2008: 1) Michael Phelps, USA, 2) Park Tae-Hwan, Sydkorea, 3) Peter Vanderkaav, USA...38) Christoffer Wikström, Sverige.

    V-rek: 1.42,00 (Paul Biedermann, Tyskland 2009).

    Sv rek: 1.46,76 (Anders Holmertz 1992).

    20.51 Simning, damer, 100 m rygg, final

    OS 2008: 1) Natalie Coughlin, USA, 2) Kristy Coventry, Zimbabwe, 3) Margaret Hoelzer, USA...29) Sarah Sjöström, Sverige.

    V-rek: 58,12 (Gemma Spofforth 2009).

    Sv rek: 1.00,74 (Sjöström 2009).

    20.58 Simning, herrar, 100 m rygg, final

    OS 2008: 1) Aaron Piersol, USA, 2) Matt Grevers, USA, 3) Arkadij Vlatsjin, Ryssland och Hayden Stoeckel, Australien.

    V-rek: 51,94 (Piersol 2009).

    Sv rek: 55,10 (Simon Sjödin 2011).

    21.00 Basket, damer, grupp B: Storbritannien-Kanada

    21.00 Beachvolley, herrar, gruppspel

    21.00 Beachvolley, damer, gruppspel

    21.00 Volleyboll, damer, grupp A: Italien-Japan

    21.15 Simning, damer, 100 m bröst, final

    OS 2008: 1) Leisel Jones, USA, 2) Rebecca Soni, USA, 3) Mirna Jukic, Österrike...9) Joline Höstman, Sverige, 21) Hanna Westrin, Sverige.

    V-rek: 1.04,45 (Jessica Hardy, USA 2009).

    Sv rek: 1.07,10 (Johansson 2012).

    21.30 Boxning, herrar, 52 kg, första omg

    Sv delt: Salomo Ntuve-Iljas Sulejmenov, Kazakstan.

    21.32 Simning, herrar, 200 m fjäril, semifinal

    21.55 Simning, damer, 200 m medley, semifinal

    Sv delt: ev Stina Gardell.

    22.15 Landhockey, herrar, gruppspel: Tyskland-Belgien

    22.15 Handboll, damer, grupp B: Sverige-Norge

    22.45 Boxning, herrar, 81 kg, första omg

    23.00 Volleyboll, damer, grupp A: Storbritannien-Algeriet

    23.15 Basket, damer, grupp A: Angola-USA

    Stockholm TT

    Annons
    Annons
    X
    Annons
    X
    Annons
    X