Läckan kan leda till allvarliga konsekvenser för en eller två banker, säger Wikileaks grundare Julian Assange till tidskriften Forbes.

Enligt Assange kommer dokumenten att ”ge en sann och representativ inblick i hur banker uppför sig på vd-nivå på ett sätt som kan komma att stimulera utredningar och reformer”.

Materialet kommer avslöja uppenbara överträdelser och oetiska metoder, men också beskriva den beslutsfattande strukturen, säger Assange till tidskriften.

I intervjun nämner Assange Goldman Sachs, men vill inte bekräfta att läckan rör Wall Street-giganten.

Assange intygar däremot att Wikileaks sitter på en rad opublicerade dokument, varav han uppskattar att ungefär femtio procent är relaterade till den privata sektorn.

Att det sedan i oktober inte varit möjligt att sända in material till webbplatsen beror enligt Assange på att man har för mycket.

”Vår pipeline av läckor har ökat exponentiellt i takt med att vår profil stärks, och vår förmåga att publicera ökar linjärt”, säger han.