Volvokoncernen har drabbats hårt av finanskrisen och den skenande lågkonjunkturen. Totalt ska koncernen minska sina drygt 100 000 anställda med över 16 200, det handlar både om fasta tjänster och konsulter. I Sverige, där Volvo haft runt 30 000 anställda, ska 7 700 bort. Kritiken mot det nya bonusförslaget till 250 ledande befattningshavare i koncernen har varit hård från både fackligt och politiskt håll.

En namnlista lämnades på tisdagseftermiddagen över till ledningen för Volvo AB av företrädare från Volvo Verkstadsklubb på Tuvefabriken.

– Vi anser att vårt förslag orsakat en sådan debatt både internt och externt att det stör hela arbetsläget för koncernen. Debatten borde i stället handla om läget för bolaget, säger Volvokoncernens styrelseordförande Finn Johnsson.

– Vårt beslut nu har också påverkats av IF Metalls och Teknikföretagens uppgörelse. Vi drar nu alltså tillbaka vårt förslag till bolagsstämman och låter därmed ersättningsvillkoren för 2008 fortsätta gälla i år.

Borde inte styrelsen ha förstått att de förbättrade bonusvillkoren för Volvocheferna skulle mötas av en proteststorm?

– Man kan bara konstatera att tiderna på bara en månad försämrats kraftigt och debatten har den senaste tiden blivit så emotionell och kritisk, säger Finn Johnsson.


Metall välkomnar beslutet:

– Det är positivt. Och det är glädjande att styrelseordföranden säger att vårt avtal har påverkat dem, säger IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä i en kommentar till Volvos bonusbeslut och refererar till IF Metalls och arbetsgivarnas uppgörelse häromdagen om att sänka arbetstider och löner för att hjälpa företag att övervintra.

– Jag tycker att det här är ett bra beslut som Volvostyrelsen fattat, säger Olle Ludvigsson, förhandlingsansvarig på verkstadsklubben.

– Vi och många andra i samhället har haft en helt annan uppfattning än Volvos styrelse.


Aktiespararnas tillförordnade vd Günther Mårder som rasade mot Volvostyrelsens bonusförslag hävdar att styrelsen nu tagit sitt förnuft till fånga.

– Att Volvo nu beslutat dra tillbaka sitt förslag är en framgång för både Volvos anställda och aktieägare. Förnuftet segrade trots allt, säger Günther Mårder.

– Vi hoppas att detta flagranta exempel på dåligt omdöme inte kommer att upprepas samt leder till en seriös diskussion om utformningen av långsiktigt hållbara ersättningsprogram för befattningshavare och ledningspersoner.

Om Volvostyrelsen inte duckat för den hårda kritiken hade det kunnat gå riktigt illa, enligt Günther Mårder.

– Det hade kunnat leda till en uppslitande konflikt med både anställda och aktieägare och därmed skadat inte bara Volvos utan hela det svenska näringslivets anseende för en lång tid framåt.