Bara knappt två veckor efter att köpeavtalet skrivits på kommer nu nya tongånger från Kina, rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.

Det var den 28 mars i år som Zhejiang Geely Holding Group högtidligt undertecknade köpet av Volvo Personvagnar. I ett pressmeddelande från de nya kinesiska ägarna står bland annat:

”När affären har genomförts kommer Volvo Personvagnar att vara ett eget företag med ett eget ledningsteam som är baserat i Göteborg och med en ny styrelse.”

Förutsättningen för köpet är att biltillverkarna Volvo och Geely ska vara systerföretag under Zhejiang Geely Holding Group.

Men när Geely Automobile igår höll presskonferens i Hongkong för att presentera sitt bokslut sade vd Gui Shengyue att företaget planerar att så småningom införliva Volvo i det börsnoterade Geely.

– Det kommer absolut inte ta lång tid. Kanske tre år, sa Gui Shengyue på presskonferensen enligt Ekot.

Liknande uttalanden om att införliva Volvo gjorde han också på en presskonferens i december förra året.

Men moderbolaget Zhejiang Geely Holding Groups talesperson i Sverige, Anders Fogel, säger att Gui Shengyue inte rätt person att uttala sig om hur Volvo ska drivas efter det kinesiska köpet.

– Jag kan inte uttala mig om vad han har för syften med sitt uttalande men jag kan säga vad som gäller. Precis som vi har sagt tidigare kommer Volvo att kvarstå som ett helägt dotterbolag direkt under moderbolaget med en oberoende styrelse, representanter för bilindustrin och självklart en viss ägarrepresentation också, säger Anders Fogel till SvD.se.

Är det ett problem för moderbolaget att en vd i ett dotterbolag går ut med sådana här uttalanden?

– Jag kan bara spekulera i vad han har för syften med det i egenskap av vd för ett börsnoterat dotterbolag. Men egentligen ska frågan ställas till honom.

Anders Fogel fösäkrar att det inte finns några andra planer på agendan än det som moderbolaget sagt hela tiden, att Volvo kommer att kvarstå som ett självständigt bolag med sin huvudbas i Göteborg.

– Att sammanblanda Volvo med Geely vore extremt olyckligt ur ett kundperspektiv med tanke på att det är två helt olika produkter, två helt marknader som man adresserar, säger Anders Fogel.

Finns det några löften framförhandlade som garanterar detta?

– Zhejiang Geely äger inte formellt Volvo förrän till hösten, så det är en för tidigt ställd fråga.

Även hos Volvo Personvagnar är presschefen Per-Åke Fröberg mån om att påpeka att bilföretaget Geely inte ska sammanblandas med moderbolaget som köper Volvo. Han menar också att det i första hand är upp till Geely att förtydliga vad som sagts.

Finns det några garantier för Volvo att fortsätta vara ett självständigt bolag?

– Vi kan inte kommentera vad de har sagt där borta eftersom vi inte har klart för oss exakt vad som uttryckts, säger Per-Åke Fröberg till SvD.se.

Unionens ordförande på Volvo Personvagnar, Sören Carlsson, tror fortfarande på att den avsiktsförklaring från moderbolaget om självständighet ligger fast.

– Uttalandet gör en lite konfunderad och vi höjer på ögonbrynen. Men det får ju stå för honom. Vi litar på det som moderbolagets vd Li Shufu har sagt tidigare och känner oss trygga med det, säger Sören Carlsson.

Affären mellan Volvo och Zhejiang Geely Holding Group är ännu inte helt klar, utan företagen räknar med att slutföra den under hösten. Vd för det företaget är Lu Shufu.

Turerna kring Volvo PV