Hoppar du upp på samma moln i dag ser du samma Volvobyggnader. Men under taken pågår en febril aktivitet. Nye vd:n Stefan Jacoby kommer närmast från prestigejobbet som USA-chef på Volkswagen, han har en ny professionell styrelse och ny – kinesisk – huvudägare.
Den ägaren vill nu fort som attan få upp fabriker och börja expandera i Kina. Det brutala tillväxttempot i Kina får Europas bilmarknad alltmer att framstå som ett dagrum på ett ålderdomshem en söndagsafton. Det pratas redan om överetablering i Kina, trots att bilmarknaden fortsätter att växa. Alla biltillverkare fokuserar på Kina just nu. Volvo får helt enkelt inte dröja för länge.
Samtidigt leder vd:n Stefan Jacoby Volvos kanske största förändringsarbete i modern tid. Det lyser i fönstren på Torslanda långt in på kvällarna. Volvos affärsplan läggs just nu om. Fullständigt. Det lyfts på alla stenar och jobbet handlar i korthet om:
1. Vilka bilar och varianter Volvo ska tillverka (räkna med färre varianter men ungefär samma antal modeller).
2. För vilka kunder.
3. Utifrån det ska man bestämma var och hur många bilar som ska tillverkas.
Enligt SvD Näringslivs källor är ägarna otåliga. Tycker att Volvoledningen tar väl lång tid på sig att komma till beslut – för vad det handlar om just nu är att fastställa var den första Kinafabriken ska ligga. Ägarna vill ha två ytterligare fabriker i Kina, men allt pekar på att de besluten kommer senare.
Nu gäller det en första etablering. Ett sådant beslut tas i Volvos styrelse. Och på onsdag den 8 december hålls styrelsemöte i Göteborg. Li Shufu hoppas på ett slutgiltigt beslut om fabrikslokalisering, men enligt uppgifter till SvD Näringsliv kommer det först efter nyår. Då ska också Stefan Jacoby sätta ner foten om affärs- och utvecklingsplanen.
Men tänk om Volvos nya värld vore så enkel. I bakgrunden finns också de två kinesiska regionala utvecklingsbolag som tillsammans investerat stora summor och faktiskt äger 49 procent av Volvo PV. Ett barn förstår att de vill ha ”buck för the money” – det vill säga fabriksetableringar. Även dessa är alltså en maktfaktor som påverkar var fabrikerna ska ligga.
Fortsättning följer.



