Ett prinsessbröllop väntas ge en välbehövlig skjuts åt den sargade svenska ekonomin.
Foto: Hovet, Scanpix
Republikanerna surar, men många andra jublar över beskedet att Victoria ska gifta sig med Daniel Westling. Ur konjunktursynpunkt kommer bröllopet helt rätt i tiden.
För regeringen innebär det ett välkommet avbrott från den ekonomiska krisens mörker. För skvallertidningar, handlare och turistarrangörer ger det extra klirr i kassan, särskilt för de Stockholmsbaserade.
Mängder av souvenirföremål kommer att tillverkas och säljas: muggar, T-shirts, tallrikar, bakelser, glas med anknytning till bröllopet. Enligt branschorganisationen Svensk Handel väntas försäljningen av bröllopsrelaterade produkter uppgå till 2,5 miljarder kronor under den vecka bröllopet sker.
–Vi kan jämföra med Norge och räknar med att bröllopet kommer leda till att handlare lockar kunder med olika former av bröllopserbjudanden. Det kan vara allt från mat till elektronikprylar, säger Margareta Ternell, pressansvarig på Svensk Handel.
En sådan extrastimulans kan också få en viss påverkan på nationalräkenskaperna. 2,5 miljarder utgör cirka 0,08 procent av BNP.
–Vi vet ju inte hur mycket av dessa varor som kommer att importeras så det är lite svårt att avgöra effekten på BNP. Likaså kan ju utgifterna i samband med bröllopet tränga undan annan konsumtion, säger Cecilia Hermansson, chefekonom på Swedbank och fortsätter:
–Men den inhemska efterfrågan får en liten skjuts och kanske är bröllopsyran även bra för konsumtionen i stort. Psykologiska effekter ska inte underskattas.
–All seriös ekonomisk forskning visar att kombinationen av valår och kungabröllop är oslagbart positivt för de svenska konsumenterna. När Kungen och Silvia gifte sig 1976 var det även valår och den privata konsumtionen ökade med 4,2 procent, trots att BNP endast ökade med 1,1 procent, påpekar Sven-Arne Svensson, chefekonom på Erik Penser bankaktiebolag.
Effekterna blev dock kortvariga den gången. Åren därefter, 1977 och 1978, minskade den privata konsumtionen med nästan 2 procent.
Bröllopet ska hållas på försommaren 2010. För hotell- och turistnäringen i huvudstaden innebär det en våldsam stimulans före, under och efter själva ceremonin.
–Det här ökar turismen. Förlovningen innebär att Sverige hamnar ännu längre upp i huvudet på utlänningar när de väljer resmål. Kungahuset ligger långt upp på listan när vi mäter vad folk vet om Sverige, säger Thomas Brühl, vd på Visit Sweden.
Svensk Handel tror att 12 000 extra turister kan strömma till Stockholm under bröllopsveckan. Enligt Sveriges Hotell- och Restaurangföretagare, SHR, betyder det cirka 100 miljoner extra för hotellnäringen och ytterligare 100 miljoner kronor för restaurangerna.
SHR:s vd Mats Hulth kräver nu extra marknadsföringspengar av regeringen för att turistnäringen ska kunna dra maximal nytta av alla möjligheter.
–En kraftfull marknadsföringskampanj skulle göra underverk och bidra till sysselsättning och tillväxt, säger han.
Under de tre dagar bröllopsfesten väntas pågå beräknas gästerna sätta sprätt på cirka 30 miljoner kronor. Dessutom kan det kungliga bröllopet leda till ett generellt uppsving för bröllop, och därigenom öka omsättningen för exempelvis smokinguthyrare, blomsteraffärer och cateringfirmor.
Och när bröllopsyran lagt sig står nämnda branscher i startblocken för att slå mynt av det första kungliga barnbarnet…
Kunglig förlovning
- 1 mar 2009 Ett steg bakom
- 24 feb 2009 11 frågor om bröllopet
- 26 feb 2009 Förlovningen stärker monarkin
- 26 feb 2009 Mediernas hållning går inte riktigt ihop
- 26 feb 2009 Tv-kanaler storsatsar på bröllop
- 26 feb 2009 Kungahuset kan få ökade anslag
- 26 feb 2009 Dags att fixa den stora festen
- 25 feb 2009 Prinsessbröllop för tiotals miljoner
- 25 feb 2009 ”Klassiskt och definitivt med släp”
- 24 feb 2009 Kronprinsessan fick sin Daniel efter sju år
- 24 feb 2009 Kronprinsessan och Daniel Westling förlovade
- 24 feb 2009 Victoria och Daniel berättar själva om förlovningen
- 24 feb 2009 Bröllopet borgerlig pr-dröm för Reinfeldt
- 24 feb 2009 Kronprinsessan Victoria och Daniel Westling förlovade
- 24 feb 2009 Folkets reaktioner
- 24 feb 2009 Kronprinsessan Victoria och Daniel Westling
- 25 feb 2009 Folket: Victoria valde rätt
- 24 feb 2009 Bildspecial: Europeiska kungliga bröllop
- 24 feb 2009 ”Det sade klick på gymmet”
- SvD QUIZ | Vad vet du om Daniel Westling?
- QUIZ | Vad vet du om andra världskriget?
- 24 feb 2009 Vem är Daniel Westling?
- 24 feb 2009 Det här är Daniel Westling
- 24 feb 2009 ”Genialt upplagt PR-mässigt”
- 24 feb 2009 Världen gillar att Daniel blir Duke
- 24 feb 2009 Gratulationer strömmar in
- 24 feb 2009 Intresset är enormt i Tyskland
- 24 feb 2009 Bröllopsyra ger skjuts åt handeln
- 24 feb 2009 Kungligt bröllop ger miljardrullning
- 24 feb 2009 ”En kvinna av börd får äntligen sin man av folket”
- 25 feb 2009 Från vissa hördes bara ett nja, nja, nja



