Josefsson har varit koncernchef för Vattenfall i tio år. Den 12 april slutar han och lämnar över till norrmannen Öystein Löseth.
Vd får 57 miljoner i pension
När Vattenfalls nuvarande vd Lars G Josefsson om en månad lämnar posten som koncernchef kan han se fram emot en tryggad ålderdom. 57 miljoner kronor får han i pensionsersättningar, skriver Dagens Industri. Pengarna betalas ut fram till det att Lars G Josefsson fyller 80 år.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID. Läs reglerna i sin helhet Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv

