Varför får SAS pengar av staten men inte Saab?
Saab ägdes av ett amerikanskt bolag, General Motors, medan svenska staten redan är storägare av SAS. Men det svaret är inte helt vattentätt. Den här gången borde det inte vara helt oproblematiskt att med skattepengar gå in i en nyemission. SAS kan gå i konkurs, då finns inga säkerheter alls och staten får inte ut en krona. Då är en Saabfabrik betydligt bättre att äga.
Hur mycket pengar har SAS fått?
Våren 2009 tog SAS in 6 miljarder i en nyemission. Svenska staten stod för en stor del och det privata näringslivet, bland annat Wallenbergssfären, stod för resten. Men det räckte alltså in långt och nu ska ytterligare 5 miljarder kronor plockas in. Huvudägarna, inklusive den svenska staten, har redan lovat att ställa upp även denna gång. Förra nyemissionen sade näringsminister Maud Olofsson att de var sista gången staten sköt till pengar till SAS.
Varför behöver SAS så mycket pengar nu?
Bolaget har en väldigt svag ekonomi, pengar rinner ur SAS. Under 2009 landade förlusten på 3,4 miljarder kronor. SAS har större kostnader än intäkter. Bolaget är inte konkurrenskraftigt. SAS har sin huvudmarknad Europa, en marknad som är hårt konkurrensutsatt, framför allt pressat av lågprisflyg.
Hur blir det med jobben?
Ytterligare cirka 650 tjänster försvinner inom SAS-koncernen i Norden. Det rör främst tjänster inom administrationen. Det tidigare aviserade sparprogrammet berörde omkring 3 000 personer.
Samtidigt har SAS lyckats få pilot- och kabinpersonalsfacken att gå med på att spara 500 miljoner kronor, även om det inte specificeras hur detta ska gå till.



