Robert Dag i Fittja har bestämt sig för att sälja sin villa själv, utan hjälp av mäklare.
Foto: Dan Hansson
Den trögare bostadsmarknaden har lett till en diskusson bland mäklare om att börja ta betalt även för osålda hus. Men redan i dag finns ett missnöje med mäklare och många anser att arvodet för en såld bostad är för högt.
Robert Dag är en av många som därför valt att sälja sin bostad själv via internet. I dag bor han med sin familj i en enplansvilla, belägen i Fittja i södra Stockholm, som han nu ska sälja.
– Jag gör det för att slippa betala 70-80 000 kronor till mäklaren. Jag känner att det här är ett populärt område och att folk är intresserade av de här husen. Jag tror inte att det är så svårsålt, säger han.
– Fungerar det så har jag sparat en slant.
Är du inte rädd för att få lägre betalt än om du skulle låta en mäklare sälja?
– Man kanske inte når lika många spekulanter men det är en chansning som alla tar när man säljer sin bostad privat, men jag vet vad mitt hus är värt, så jag har redan mitt pris i huvudet.
Villan, på över 135 kvadratmeter, har legat ute cirka två veckor på Blocket. Det ringer folk emellanåt och ställer frågor. Samma dag som intervjun görs ska en familj komma och titta. Robert Dag ser det som ett test, som han anser sig inte ha något att förlora på.
– Jag väntar tills den här annonstiden på drygt två månader går ut på Blocket. Får jag den inte såld så vänder jag mig till en mäklare, så det är en chansning.
Johanna Wilkens, pressansvarig på Blocket, säger att man inte gör några särskilda mätningar men att bostadsförsäljningar av privatpersoner överlag ökar.
– Det ökar både privat och via mäklare. Nu är det 3 500 som säljer privat, och ungefär 5 000 via mäklare. Blocket har traditionellt sett varit starka på uthyrning och främst försäljning av fritidshus. Men nu är det fler lägenheter och villor till försäljning än fritidshus, säger hon.
Medan många väljer att sälja helt själva via Blocket, finns också bolag som kunnat växa fram i takt med att flerväljer attskippa mäklare. Hemverket är ett av dem.
För 5 000 kronor får säljaren sin bostad annonserad på Hemnet och Blocket samt hjälp med rådgivning, juridik och budgivning. Säljarna får själva hålla i visningen och Hemverket tar sedan hand om själva kontraktskrivningen när bostaden är såld.
– Vi tillhandahåller en mäklartjänst, men vi har ändrat på själva förmedlingsprocessen för att motsvara marknadens behov i dag, med tanke på internet och hur man hittar en bostad i dag, säger vd Imre Marton och understryker att mäklarens roll har blivit mindre betydelsefull.
– Den trend vi ser är att det här ökar explosionsartat, det är bara en fråga om att man måste hålla på ett tag för det har funnits en tröghet i marknaden.
Hemverket har låtet göra undersökningar som, enligt Imre Marton, visar att 85 procent kan tänka sig att sälja sin bostad själva.
I en av de senaste mätningar som bolaget gjorde, bland tusen personer, svarade över 85 procent att de skulle kunna tänka sig att hålla i visningen själv, om de slapp betala högt mäklararvode.
– De allra flesta sade också att de hellre ville att säljaren skulle svara på frågor om bostaden än mäklaren.
Imre Marton startade tjänsten år 2008 eftersom han ansåg att mäklarna tog ut ett orimligt högt arvode. Hemverket har i dag nära 2 procent av den totala marknaden, runt 10-15 objekt om dagen registrerar sig nu på Hemverkets sajt. För två år sedan var motsvarande siffra ungefär hälften.
Kan inte folk tycka det är tryggt att ha en mäklare?
– Det verkar inte vara så, tryggheten verkar för de flesta handla om att man verkligen får sin bostad såld vilket våra kunder får i samma utsträckning.
Men köparna då?
– Det är samma sak. Vi upplever att våra köpare tycker det är tryggare eftersom de själva fått prata med säljaren när det gäller fastigheten. Frågar du en mäklare om det är fel på huset säger han kanske nej för att han helt enkelt inte vet. Många upplever det som en otrygghet att mäklaren inte kan objektet lika bra som säljaren.






