17 augusti 2012 kl 21:23 , uppdaterad: 17 augusti 2012 kl 21:26
V vill skrota Tillväxtverket
Lägg ner Tillväxtverket, kräver Vänsterpartiet. Partiet föreslår att verksamheten överförs till bättre fungerande myndigheter. Vänsterpartiet vill också att att regeringen tillsätter en oberoende kommission för att se över tillämpningen av representationen i statliga bolag och riskapitalbokag, stiftelser och myndigheter som arbetar med näringslivsutveckling, skriver partiet i ett pressmeddelande.
Twingly Blogsearch
Visst är det populism, men meningslösa verk har inget...
qnos
Fler kommentarer 7
Visa kommentarer (7 st)
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv





