EFSF, European Financial Stability Facility, uppger att emissionen på 3 miljarder euro, cirka 30 miljarder kronor, skjuts upp till nästa vecka på grund den skakiga marknaden.
Att inte ens EU:s egen räddningsfond, som efter förra veckans toppmöte ska ges muskler att låna upp till 1 000 miljarder euro och som har det högsta kreditbetyget AAA lyckas sälja obligationer till acceptabla villkor är generande, skriver Wall Street Journal.
Praktiskt får den inställda emissionen inga större konsekvenser på kort sikt. Pengarna skulle användas för att omfinansiera ett lån till Irland men landet har för närvarande tillräckligt med pengar i kassan för att klara sig.
EFSF hoppas också kunna locka till sig pengar från Kina och Japan. På toppmötet i Cannes igår sade dock Kinas vice finansminister Zhu Guangyao att landet behöver mer detaljer för att kunna fatta ett beslut, skriver WSJ.



