– Det här visar vilken betydelse den kinesiska staten lägger vid affären. Det är ett tydligt tecken att man befäster den. Nu är rälsen utlagd, nu finns bara en väg och det är framåt, säger Mikael Wickelgren, bilforskare vid bland annat högskolan i Skövde, till TT.
Den här gör att uppgörelsen mellan Ford och Geely är i hamn. En bekräftelse av detta från parterna väntas officiellt först under tredje kvartalet och det börjar rullar om drygt en vecka.
– Scenariot att affären skulle haverera finns inte längre. Det skulle innebära ”loosing face” för en rad aktörer på en sådan nivå att det skulle uppfattas som direkt skamfullt. Detta är en bekräftelse på att affären genomförs, punkt slut, säger Wickelgren.
Mikael Wickelgren, lektor i företagsekonomi och bilforskare vid högskolan i Skövde, uttalar sig närmast i lyriska ordalag över uppgiften att en statlig medfinansiär går in i Volvo-Geely-affären.
– Det är rimligt att uppfatta detta som en markering från det offentliga Kina, i slutändan staten, att man tycker att affären är viktig. Man värnar om den, vill ge den stabilitet men man vill också ha ett ord med i laget. Alla dessa bitar gör att man går in.
Varför ses affären då så viktig i Kina?
– Kinesiska staten, det vet vi, har en stor plan på hur Kina ska vidareutvecklas, säger Wickelgren.
– I den planen har de identifierat en del nyckelbranscher där de vill att det kinesiska näringslivet särskilt ska utvecklas. En sådan central bransch är fordonsindustrin.
Med affären får Volvo PV tillgång till oljepengar från den avlägsna provinsen i Manchuriet. Där borrar statliga Petro China, ett av världens största oljebolag, efter olja.
– Det kommer att tillförsäkra finansiell stabilitet. Det blir en stark minoritetsägare som utan vidare kan sägas besitta oändliga finansiella resurser. Det finns ingen möjlighet att tro att den ägaren skulle bli utan pengar, det kan vi inte föreställa oss, då skulle Kina gå i konkurs. Statsbudgeten borgar ju i botten. Ur den synvinkeln finns ju alla ekonomiska muskler man kan önska.
Men, betonar Wickelgren, beslutet att gå in i affären vilar naturligtvis å affärsmässig grund. Investerade pengar ska generar vinst.
Han hyser inga ideologiska betänkligheter över att det i grunden är det statsbärande kommunistiska partiet i en diktatur som går in i Volvo.
– Det finns många synpunkter man kan ha på att Kina är det land det är, vilket styrelseskick det har. Och det gör vi gärna i västerlandet. Däremot har vi inga som helst problem med att springa till Jula och köpa alla produkterna där som är gjorda i Kina eftersom de är så billiga. Det är en avancerad dubbelmoral från västsidan, vi kritiserar vad de har för sig där borta för att sedan åtnjuta de lågprissatta produkterna därifrån.
Det var på onsdagskvällen det blev känt att bolaget Daqing är med och köper Volvo PV. Enligt TV 4 Ekonominyheterna skulle Daqing bli en mycket stor minoritetsägare med omkring 40 procent.
Men det vill inte Anders Fogel, svensk talesperson för Geely, prata om.
– Det går så många rykten. Jag kan bekräfta att Daqing är med som medfinansiär kring förvärvet av Volvo, men storlek, belopp med mera kommenterar vi inte.
Så här beskriver han bolaget Daqing:
– Det är en regional kapitalförvaltare. Bolaget är ansvarigt att förvalta regionens pengar och investerar i olika projekt. I det här fallet har de bestämt sig för att gå in i detta förvärv.
Om regionen, säger Fogel:
– De har väldigt stora investeringar i olja i hela regionen. PetroChina, som är världens största oljebolag, har stor verksamhet där. Oljan är viktig för regionen.
Hur kom det sig att just Daqing visade intresse?
– Man går ut och frågar intressenter och några visar sig mer intressanta än andra.
En uppgift säger att investmentbolaget hade ett motkrav och det var att man skulle få bestämma var den planerade bilfabriken i Kina ska ligga, underförstått i Daqing.
– Det är inget vi kommenterar.
Olle Axelson, informationschef på Volvo PV, säger sig inte veta hur stor delägare Daqing blir i nya kinesiskägda Volvo PV.
Men han pratar gärna om Daqing som delägare:
– Detta är ju ett investmentbolag och de vill ju bara Volvo väl. De ska ju se efter sina pengar och avkastning, säger han.
– Dessutom finns de i en region som har mycket pengar. Är det något bilindustrin behöver så är det pengar. Och våra offensiva satsningar framöver på den kinesiska marknaden kräver ju resurser. Det här känns bra, stabilitet på ägarsidan är det viktigaste vi kan få. Då är det bara att jobba framåt.
Daqing sägs ha begärt en bilfabrik för sin insats. Detta kommenterar Axelson så här med tanke på att Daqing geografiskt ligger långt ute i den kinesiska periferin.
– Ett investmentbolag drivs på affärsmässiga grunder, det ska vara låga kostnader och det ska göras så effektivt som möjligt. Då styrs sådana beslut av saker som logistik, effektivitet, arbetsmarknaden på orten, kostnadsbilden och infrastruktur.
– Jag tror inte man kan räkna med att det byggs en fabrik där uppe. Det ligger långt bort, säger han.
Det är först nu det har blivit allmänt känt att investmentbolaget Daqing, som hanterar statliga pengar, blir delägare i Volvo PV.
Men enligt Sören Carlsson, ordförande i Unionen på Volvo PV, blev Daqing känt för honom redan när avtalet mellan Ford och Geely undertecknades den 28 mars i Göteborg.
– Det är inget nytt för oss. Vi fick den informationen när de var här och signade avtalet i mars.
Men hur mycket Daqing går in med känner han inte till.
– Men det är positivt att det finns pengar, för det behöver vi.
Han räds inte det kinesiska äventyret. Och han tror på Li Shufu, ägaren till Geely-gruppen. Li Shufu har ju högt och heligt lovat att besluten fortsatt ska fattas av Volvo-ledningen i Göteborg. Och han litar också på Li Shufus löfte att befintliga fabriker ska utnyttjas fullt ut innan ny produktionskapacitet byggs.
– Jag litar blint på Li Shufu och hans utfästelser för Volvo PV. Jag känner mig trygg så länge Li Shufu vidhåller det han sagt. Än så länge har han inte ändrat något, säger Sören Carlsson till TT.








