Och den här gången spred sig raset till övriga Asien.

Den japanska centralbanken gör sitt bästa för att stabilisera marknaderna och pumpade i dag in ytterligare flera hundra miljarder kronor i det finansiella systemet.

Men injektionerna kunde inte förhindra ännu ett ras på Tokyobörsen, sedan kärnkraftverket Fukushima skakats av ytterligare explosioner och premiärminister Naoto Kan varnat för höjda strålningsnivåer.

Vid stängning hade Nikkei 225-index fallit med 10,6 procent, efter nedgången dagen före på 6,2 procent, och det bredare Topixindex hade backat med 9,5 procent. Raset är det största sedan den 16 oktober 2008 och det tredje största hittills.

- Det är inte bara utländska investerare - alla vill dumpa aktier, säger en aktiechef som beskriver placerarnas agerande som ”panikförsäljningar”.

Energibolaget Tepco, som äger det katastrofdrabbade kärnkraftverket, rasade med ytterligare nästan 25 procent på Tokyobörsen. Dagen före var nedgången närmare 24 procent.

Det samlade värdet av bolagen på Tokyobörsen har nu fallit med motsvarande cirka 4 500 miljarder kronor på bara två dagar.

Till skillnad från i går spred sig den kraftiga börsnedgången till övriga Asien, där flera ledande börser föll med 2-3 procent.

Läs mer om katastrofen i Japan: