Enligt Toyotas talesman Brian Lyons rör det sig om en ”begränsad serviceåtgärd” för de amerikanska återförsäljarna. Lyons betonade också att frågorna som rörde oljeslangarna inte var säkerhetsfrågor och att det inte handlade om att återkalla bilarna.
Toyota byter oljeslangar
Biltillverkaren Toyota kommer att byta ut oljeslangar på cirka 933 800 bilar i USA. Anledningen är en potentiell risk för en läcka som om man inte åtgärdar den skulle kunna skada motorn, enligt vad företaget uppgav på måndagen. Den här gången gäller problemen Camry, Avalon, Rav4 och Lexusbilar med V6-motorer.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet








