Den sargade isländska ekonomin är i skriande behov av utländskt kapital. Dels har staten tagit över de havererade bankernas skulder, dels är den inhemska valutan så instabil att utländska banker inte vill växla till sig isländska kronor. Då vädjar Island till sina nordiska grannar om hjälp.

I onsdags hölls ett möte i Stockholm där den Internationella valutafonden IMF informerade företrädare för nordiska regeringar och centralbanker om sina planer att hjälpa Island. IMF är berett att skjuta till 16,5 miljarder kronor och ett formellt beslut väntas på måndag.

I går natt meddelade den polska regeringen plötsligt att man också vill delta med ett lån på 1,5 miljard kronor. Samtidigt sa polackerna att det totala paketet kommer att vara värt sex miljarder dollar, runt 47 miljarder kronor. Den siffran vill den svenska regeringen inte kommentera men man bekräftar att även Sverige kommer öppna kassakistan.

– Det kommer att bli aktuellt med någon form av finansiell hjälp från vår sida till Island. Det är säkert, säger Per Jansson, statssekreterare hos finansminister Anders Borg.

Han påpekar att det är viktigt att IMF-paketet klubbas formellt innan exakt belopp kan fastställas.

Parallellt med det kommande lånet från den svenska regeringen så förbereder sig Riksbanken att bistå Island med 500 miljoner euro. Redan i våras upprättades ett avtal som gav den isländska centralbanken rätt att växla till sig den summan, och en formell begäran om att utnyttja avtalet har kommit.

– Vi har velat avvakta diskussionerna om det här IMF-programmet. Men när IMF:s styrelse väl har tagit ett beslut, så kommer vi i direktionen att besvara den här förfrågan. Men jag vill inte förutskicka vad beslutet blir, säger vice riksbankschef Barbro Wickman-Parak som leder arbetet på Riksbanken.

Andra länder har varit snabbare än Sverige med att utlova exakta lånesummor. Lilla Färöarna har utlovat 400 miljoner kronor, Norge har redan utlovat ett nytt lån på nästan fem miljarder kronor och en förlängd lånetid på ett annat lika stort lån. Däremot är det mycket osäkert om Ryssland verkligen kommer att erbjuda det miljardlån som i början av oktober utmålades som klart.

Att låna ut pengar till Island när landets BNP väntas krympa med 10 procent nästa år kan knappast beskrivas som riskfritt. Men Per Jansson försäkrar att den svenska regeringen kommer att kräva rejäla säkerheter för alla utlånade skattekronor.

– Absolut. Det kommer att vara ordning och reda i det här. Det ska skrivas avtal enligt konstens alla regler, säger han.