Sedan fjärde kvartalet 2008 har den svenska kronan åkt berg- och dalbana gentemot dollarn. Men de senaste månaderna har kronan stärkts rejält. På tisdagen var en dollar värd 6:87 kronor, vilket var drygt 1 krona mindre än för tre månader sedan och drygt 2 kronor mindre än i mars, då en dollar var värd 9:12 kronor. Sett ett år tillbaka i tiden har den svenska kronan inte varit så stark tidigare.

– Vår prognos är att dollarn försvagas ytterligare och att den är värd 6:70 kronor om tre månader. Det hänger samman med att vi ser en bättre utveckling av den svenska ekonomin samtidigt som riskaptiten ökar, säger Cecilia Skingsley, analyschef för valutahandeln på Swedbank.


Analytiker som SvD Näringsliv pratade med för en månad sedan var förvånade över en sådan snabb återhämtning för kronan men menade att det ändå skulle ta tid för kronan att komma tillbaka på samma nivå som innan finanskrisens utbrott då dollarn var värd cirka 6 kronor. Cecilia Skingsley säger att det i sådana fall krävs att USA stannar kvar i krisen medan övriga världen återhämtar sig.

– Den amerikanska ekonomin har flexibilitet och styrka så jag tror inte på ett långsiktigt stagnationsscenario.

Till skillnad från Swedbank tror SEB på en mindre återhämtning för dollarn under hösten.

– Vi tror inte att kronan kommer att stärkas lika mycket mot dollarn som mot euron under hösten. Vår prognos är att dollarn kommer att vara värd cirka 7 kronor den närmsta tiden, säger Johan Javéus, valutastrateg på SEB.

Men han menar samtidigt att det inte går att utesluta att dollarn kan bli ännu billigare än idag.

–Det finns fortfarande orosmoln i ekonomin och ett ifrågasättande om ifall dollarn ska vara den enda globala reservvalutan. Dollarn ligger mycket i händerna på de asiatiska ekonomierna nu och hur marknaden ser på deras valutor.


För svenska konsumenter har den svaga dollarn redan gett gensvar inom till exempel näthandeln. Och USA har gått från att vara ett dyrt turistland till ett relativt billigt på bara några månader.

Johan Javéus säger att kronans utveckling gentemot dollarn styrs av den allmänna uppfattningen av dollarn medan utvecklingen gentemot euron bestäms mer av hur marknaden ser på kronan.

Samtidigt som dollarn har försvagats gentemot ett flertal valutor stiger råvarupriserna som är satta i dollar, vilket kan påverka svenska råvaruexportörer negativt.

– Råvarupriserna har redan gått upp men de har mildrats av att kronan har blivit starkare. För svenska råvaruexportföretag handlar det om hur mycket prisuppgången kan kompensera för valutauppgången, säger Johan Javéus.


Cecilia Skingsley pekar också på att producentpriserna som svenska företag betalar fortfarande är högre än producentpriserna i euroländer. Men i och med att kronan nu stärks successivt raderas skillnaderna ut.

– Som alltid när kronan stärks gentemot dollarn eller euron tjänar importföretag och handeln på utvecklingen medan industrin och exportföretag missgynnas, säger hon.