Enligt Gunnar Lidén har en del svenskar som nu befinner sig i Aten väntat i flera dagar på färjetrafiken till öarna ska komma igång. Många av dem har hört av sig till Skandinaviska Kyrkan i hopp om att de kan få hjälp med boende.
– Vi har tidigare haft gästlägenheter som vi hyrt ut. Men det har vi inte längre så vi kan tyvärr inte hjälpa till med det, säger Gunnar Lidén.
Han säger att turister drar sig för att åka till stan på grund av oroligheterna och kravallerna. Senast igår gjorde polisen en räd mot stenkastande demonstanter och tumult uppstod i närheten av Akropolis.
– Polisens agerande verkar vara väldigt planlöst. Det är konstigt att man inte uppmanar turister att de ska hålla sig borta från stan, det är inte säkert för dem där.
– Jag var nere på stan imorse. Det var väldigt mycket som var bränt och förstört. Jag såg banktjänstemän knacka loss trasiga fönsterrutor högt uppe på byggnaderna på affärsgatan.



