AP
Sedan det blev känt att den News Corp-ägda tidningen News of the World har avlyssnat brottsoffer och kändisars telefoner har skandalen växt snabbt. Dagens gripande av den före detta biträdande chefredaktören Neil Wallis var det nionde i fallet, och hela News Corps anseende skadas av härvan.
Men de svenska News Corp-ägda företagen berörs inte av skandalen, enligt Metronome Film & Televisions vd Pär Sundberg.
– Det som sker i England inom en annan del av News Corp har inte påverkat Metronome eller våra dotterbolag, säger han till SvD Näringsliv.
Metronome är Nordens största tv- och filmproducent, och äger de svenska produktionsbolagen Meter Film & Television, Stockholm-Köpenhamn, Friday TV, Mekaniken och Filmlance International. De står bakom bland annat Idol, Big Brother, Lyxfällan, Så ska det låta, Bonde söker fru och Beck-filmerna.
Metronome ägs sedan 2009 av Shine Gruop, som drivs av Rupert Murdochs dotter Elisabeth Murdoch.
– Shine är en aktiv och engagerad ägare med stor passion för kreativitet och entreprenörskap, säger Pär Sundberg.
Under våren köpte News Corp upp Shine, och sedan dess ingår alltså även Metronome i News Corp-koncernen.
Nyligen tvingades Murdochimperiet dra tillbaka sitt bud på det brittiska satellitföretaget BSkyB, efter krav från både den brittiska regeringen och oppositionen med anledning av avlyssningsskandalen. Samtidigt har News Corp tappat 50 miljarder kronor i börsvärde de senaste dagarna.











