- Det var mitt val, skriver han i ett mejl till TT.
Han berättar också att han redan har ett nytt jobb, utan att vilja säga för vilket företag.
- Jag går till ett nytt större jobb där jag blir vd.
Bo Andersson, född den 16 oktober 1955, började sin karriär på Saab 1987. Efter att GM blivit hälftenägare i Saab gick han över till GM 1993.
Fyra år senare blev han vice inköpschef för GM Europa, men återvände till USA 1999 som ansvarig för GM:s inköp världen över. Han har sedan stigit i graderna och fått en plats i koncernledningen.
När GM var friskt förfogade han över en budget på 600 miljarder kronor för inköp årligen.
Bo Andersson har under Saabs rekonstruktion flera gånger uttalat GM:s stöd för Saab. Han har bland annat lovat att GM skulle betala skulderna till underleverantörerna och att GM ska bekosta produktionsutrustningen för Saabs nya 9-5 så att den kan tillverkas i Trollhättan.
Så sent som förra veckan sade han till Svenska Dagbladet att han tänkte vara kvar inom GM.
GM:s vd Fritz Henderson ger endast en positiv kommentar om inköpschefen.
- Bo har bidragit oerhört mycket till utvecklingen av vår globala inköps- och underleverantörs strategi.








