Med luften full av utspel inleder idag ledarna för G20-länderna i en konferensbyggnad vid Alleghenyfloden i Pittsburgh, omgivna av ett massivt säkerhetspådrag. Problemen som ska diskuteras spänner från bankbonusar och skatteparadis till klimatutmaningarna, handelspolitiken, den fortsatta stimulanspolitiken och den framtida ekonomiska världsordningen.
En central fråga som värdlandet USA driver är behovet av att minska obalanserna i världsekonomin. I ett amerikanskt utkast till ”en ny ram för hållbar och balanserad tillväxt” uppmanas länder med stora överskott i sina utrikesaffärer att driva en politik som stimulerar efterfrågan på deras hemmamarknader. Samtidigt som USA ska minska sina väldiga underskott genom att öka sitt sparande. USA vill alltså ena G20 om att göra den globala tillväxten mindre beroende av amerikansk konsumtion och lägga ett större ansvar på överskottsländer som Kina, Japan och Tyskland. Tanken är att Internationella valutafonden (IMF) ska vaka över denna ”ombalansering”.
Förslaget har mött en del tvekan, bland annat från Tyskland som inte gärna vill binda upp sin egen ekonomiska politik för mycket. Kina stöder en internationell samordning av den ekonomiska politiken, men helst genom goda råd och inte några bindande beslut. Även Brasilien har signalerat tveksamhet och förklarat att G20 framför allt bör inrikta sig på övervakning av den finansiella sektorn.
En annan stor fråga är regleringen av finanssektorn. Alla är eniga om att de vill minska risken för svåra finanskriser och oansvarig bankutlåning i framtiden, men inte om hur det ska ske. Ett exempel är att den tyske finansministern Peer Steinbrück igår anklagade Storbritannien för att under påverkan av ”finanslobbyn i London” blockera tuffare regler om bland annat hedgefonder. Den brittiska regeringen säger å sin sida att den har gått i spetsen i försöken att få slut på den bonus- och betalningskultur som uppmuntrat bankerna att ta alltför stora risker. Och medan Frankrike och Tyskland efterlyst tvingande bonustak så föredrar USA och Storbritannien regler som knyter bonusarna till långsiktiga resultat i bankerna.
Ett krav som särskilt USA driver är högre kapitaltäckning i bankerna, för att bygga upp större reserver inför kristider. Den frågan kompliceras av att många europeiska banker har andra sätt att värdera risker och behovet av kapitalreserver, vilket gjort att flera länder oroar sig över att deras banker kan tappa i konkurrenskraft gentemot bankerna i USA. Någon uppgörelse väntas knappast i Pittsburgh, men G20 väntas sätta som mål att få fram ett ramavtal innan 2010 är slut.
G20 kommer också att fortsätta diskussionen om klimatfrågan. Medan många klagade över bristen på nya initiativ från president Obama vid FN-mötet i tisdags gav flera tunga asiatiska länder där intryck av att rycka fram och ta initiativ.
Kina angav visserligen inte något bestämt tak för sina totala utsläpp av växthusgaser. Men president Hu Jintao förklarade att Kina ska ”fortsätta sina outtröttliga bemödanden att öka sin energieffektivitet, och till 2020 ska vi försöka uppnå en betydande sänkning av koldioxidutsläppen per enhet av vår bruttonationalprodukt”, sade Hu.
Enligt experter som refereras av China Daily var det första gången som Kina officiellt lovade att minska intensiteten i sin koldioxidförbrukning i förhållande till produktionen, även om det åtagandet innehåller några mål som än så länge preciseras i siffror. Hu sade också att Kina ska plantera skog i stor skala för att binda koldioxid, och att energiförbrukningen år 2020 till cirka 15 procent ska komma från kärnkraft och olika förnybara källor.
Även Indien är inne på linjen att eftersträva minskad energiförbrukning per producerad enhet. Och den nye japanske premiärministern Yukio Hatoyama lovade att Japan ska sänka sina utsläpp med 25 procent från 1990 till 2020, vilket statsminister Fredrik Reinfeldt igår karaktäriserade som ett åtagande i europeisk nivå.








