Chaiyapoj Tanan från Thailand plockar bär i skogarna utanför Nordmaling.
Foto: Rolf Höjer
Som SvD Näringsliv skrev igår är Haparandabaserade företaget Polarica en vinnare i bärkaoset. Samtidigt som många bärplockare farit illa de senaste åren har Polarica gjort goda vinster. Bara de tre senaste åren uppgår den sammanlagda vinsten före skatt till 137 miljoner kronor. 45 miljoner har delats ut till aktieägarna under samma period.
Bland dem finns Sjätte AP-fonden som förvaltar svenska folkets pensionspengar. Sjätte AP-fonden köpte 5 procent av aktierna i Polarica 2006. Året efter ökades ägarandelen till 15 procent.
–Som en ledande uppköpare av bär har Polarica ett stort ansvar, det finns inga ursäkter. Efter de missförhållanden som upp-dagades ifjol gjorde vi tydligt att vi inte kunde acceptera det och ställde krav på att detta skulle följas upp, säger Erling Gustafsson.
Vad säger du om att problemen nu fortsätter?
–Läser man det som står i medierna verkar det som om inget blivit bättre. Samtidigt vet jag att det gjorts en hel del, men att det är svårt att få genomslag för alla åtgärder. Men det här är fortfarande inte acceptabelt, vi måste jaga på mer. Jag är besviken, säger Erling Gustafsson.
Om det inte blir bättre till nästa år, kan ni fortsätta vara ägare?
–Då får vi självklart se över den frågan också. Det här är något som hela livsmedelsbranschen måste ta tag i. Det måste till en lösning, säger Erling Gustafsson.
I orten Särna där 300 bärplockare från Vietnam bor i ett läger har det varit stor dramatik. I fredags begärdes fyra av dem häktade misstänkta för att misshandlat sex arbetsledare på en gård.
Lennart Sacrédeus, kristdemokratisk riksdagsman för Dalarna, stämmer in i Erling Gustafssons kritik.
–Den här sommarens händelser visar att bärbranschen inte är sund. Nu är det är viktigt att alla företag på allvar tar tag i de problem som finns och visar ett socialt ansvar, säger Lennart Sacrédeus.
–Staten har en möjlighet att agera inifrån branschen för att åstadkomma en förbättring. Jag tycker att Sjätte AP-fonden ska axla sitt ägaransvar och agera, säger han.
Lennart Sacrédeus har också ställt en fråga i riksdagen om vad arbetsmarknadsminister Tobias Billström gör i frågan. Själv förordar Lennart Sacrédeus svenska kollektivavtal och skattestimulanser för att svenskar ska bli villiga att ta säsongsjobb i skogen.
–Ytterst är det företagen som måste försöka lösa problemen, men vi följer utvecklingen mycket noga från regeringens sida, säger Billström till TT.




