- Det finns smittorisker, den är större och starkare och kan konkurrera ut den nordiska hummern och det finns risk för hybridisering, att arterna blandas, säger hon till SR Ekot.

Det finns redan i dag ett förbud mot att sumpa hummer, men det upplevs inte som tillräckligt.

Hummern beskrivs av Lena Ek på Expressens debattsida som en invasiv art. Hon nämner mårdhundar, mördarsniglar och signalkräftor som andra invasiva arter som ställt till problem i landet.

2003 införde Sverige ett liknande förbud mot att införa levande sötvattenkräftor. Miljöministern hänvisar till beräkningar från Naturvårdsverket som visar att det är upp till 70 gånger dyrare att bekämpa arter som redan invaderat, jämfört med förebyggande åtgärder.

Ek hoppas att förbudet ska börja gälla nästa sommar. Efter beredning i regeringen ska lagförslaget anmälas till EU-kommissionen och Världshandelsorganisationen (WTO).

Det kommer att finnas undantag mot hummerimportförbudet för ”seriösa skaldjursimportörer som har ett slutet system för kokning av hummer”, enligt ett bakgrunds-pm.

Canadian Seafood i Ängelholm importerar humrar från främst Kanada i frigolitlådor. Efter att planet landat på Kastrup läggs humrarna i bassänger, innan de så småningom görs redo för försäljning.

Vd Paul Arvell säger att han och andra inte har fått komma till tals när förslaget tagits fram, vilket han tycker är upprörande.

- Jag har kontakt med en hel del i branschen, vi är en liten bransch och vi har svårt att hävda oss naturligtvis, säger han.

Han är rädd att det blir som efter kräftstoppet, då han säger att importörer fick se sin verksamhet förstörd - och undrar om oron att hummern ska sprida sig till svenska vatten överhuvudtaget är befogad.

Däremot är han positiv till att seriösa aktörer ska kunna certifieras, även om han ser problem kring vilka kriterier som sätts upp och vem som blir ansvarig.

- Men det är ju vansinne att vem som helst kan plocka in till Sverige i dag. Om du har begränsningen att inte vem som helst kan importera har du kommit rätt långt, säger Paul Arvell.