Det gällde Baltikum som är ett träsk för flera av de stora svenska bankerna. Stefan Ingves berättade att Riksbanken försökt förmå bankerna att lugna ned sig hösten 2007 och våren 2008.
Riksbanken hade också diskuterat med Finansinspektionen om att höja kraven på kapitaltäckning i de banker som hade affärer i Baltikum. Men inget hände, eller hann hända, innan den stora krisen bröt ut på världens finansmarknader hösten 2008.
Stefan Ingves efterlyste ett regelverk, med vassare tänder, som även går att använda utanför landets gränser. I dagsläget har marknaden löpt iväg och det allmänna har inte hunnit med.
Han idkade även självkritik och menade att Riksbanken borde varit tydligare utåt med sin oro över affärerna i Baltikum och att man sökte påverka bankerna.
Den andra stora frågan var svensk bostadsmarknad och oron för en bubbla. Där ville Stefan Ingves lägga ansvaret på andra än Riksbanken.
Den låga räntan används för att få fart på hela ekonomin. För att inte bostadsmarknaden ska bli överhettad får andra instanser ta ansvar, menade Stefan Ingves, och passade bollen vidare till Finansinspektionen och politikerna.
Krav på amorteringar och sänkt belåningsgrad är två alternativ som Stefan Ingves nämnde.
Höjd fastighetsskatt, höjd stämpelskatt och försämrade ränteavdrag är andra metoder för att kyla ned en överhettad fastighetsmarknad. Men vilken politiker gör det före valet? Och är verkligen bomarknaden överhettad?









