Caroline Wallmark tycker att tjejsmycken ofta är fåniga. Hon har bland annat gjort örhängen med bilar.
Caroline Wallmark hade utbildat sig till it-tekniker och arbetat som datakonsult i ett och ett halvt år när hon insåg att det inte var detta hon ville ägna sig åt.
– Jag tog tjänstledigt för att gå en ettårig utbildning på Konstskolan i Stockholm. Där insåg jag att det funnits ett uppdämt kreativt behov hos mig som fullkomligt exploderade på skolan.
Nu har Caroline Wallmark drivit sitt eget designföretag i ett och ett halvt år. Fokus ligger på örhängen, unika smycken tillverkade av egna fotografier. Men hon syr även kläder och tillverkar andra typer av smycken.
– Det som driver mig är två saker: att sprida glädje och det feministiska budskapet. Ta tjejsmycken till exempel, varför är de alltid så fåniga? Jag gör smycken med bilar och borrmaskiner som motiv.
Att marknadsföra sig som nystartad egenföretagare med inget annat kapital än ett brinnande engagemang är inte det lättaste. Caroline Wallmark säljer sina produkter bland annat på Streetmarknaden vid Hornstull. Sedan har hon även ”kuppat” in sina smycken hos diverse kändisar.
– Jag gick fram till Peter Siepen på krogen. Det var precis efter att han valts till Sveriges bäst klädde. Jag frågade honom varför han hade så fula örhängen och sa att jag kunde göra snyggare. Han tyckte det lät kul så det slutade med att jag skickade honom ett par, säger hon.
Andra kändisar som fått smycken är Lisa Miskovsky och Therese Alshammar, som Caroline Wallmark högg tag i på en damtoalett.
Företagsklimatet för en egenföretagare i Sverige lämnar annars en hel del övrigt att önska, enligt Caroline Wallmark.
– Jag märker på Streetmarknaden hur jag, som kör enligt reglerna, inte har en chans att konkurrera prismässigt med dem som inte har en företagsredovisning att ta hänsyn till. Alla pengar som kommer in försvinner i skatt. Enda chansen att klara sig är att ha ett annat jobb vid sidan om. Och då hinner man i sin tur inte med företaget. Det blir en omöjlig ekvation, säger Caroline Wallmark, som trots detta aldrig ångrat att hon sa upp sig för att satsa på det egna företaget.
– Nu gör jag något jag brinner för, med hela hjärtat.








