Oro för behov av framtida skuldavskrivningar spökar.

För ett kontrakt som skyddar mot att Grekland ställer in betalningarna inom fem år steg priset till 16 procentenheter. Därmed kostar det 1,6 miljoner euro att försäkra ett lån på 10 miljoner euro.

Samma utveckling präglade även andra euroländer med finansiella problem, som Irland och Portugal.

Även spanska statspapper anses allt osäkrare på CDS-marknaden.

Spanien är enligt många bedömare det euroland som efter Grekland, Irland och Portugal har skakigast finanser och som i framtiden kan komma att behöva finansiellt stöd utifrån för att klara sina åtaganden.

Spanien har dock hittills, till skillnad från Grekland, Irland och Portugal, kunnat finansiera sig på den privata kapitalmarknaden. I veckan testas denna förmåga igen, då Spanien ska låna upp till 9 miljarder euro (82 miljarder kronor).

Merparten, 4,5-5,5 miljarder euro, handlar om statsskuldväxlar med 12 och 18 månaders löptid, som auktioneras ut på tisdag. Därtill kommer 2,5-3,5 miljarder euro i obligationer som löper ut 2019 och 2026.

Planeringen offentliggörs samtidigt som trycket ökar mot krisländerna i eurozonen, med Grekland i fokus, inför EU-toppmötet 23-24 juni.