–Denna nya lagstiftning angriper just de problem som var ursprunget till finanskrisen. Bankerna tvingas till större buffertar och möjligheterna till överdrivna bonusar begränsas, säger finansmarknadsminister Mats Odell.
Bankerna har sedan länge krav på att hålla en viss nivå eget kapital för att kunna möte kriser och skydda kundernas pengar. Storleken på det egna kapitalet styrs av bankernas affärsvolymer och deras olika risker; ju större affärsvolym och risk desto högra krav på eget kapital.
Finanskrisen har visat att kraven på kapitaltäckning inte var tillräckliga. De nuvarande reglerna har dessutom tillåtit en mängd olika nationella tillämpningar, som inte passar på en öppen och integrerad europeisk bankmarknad. Krisen anses också ha visat att bonussystem och andra extra ersättningar stimulerade till alltför högt kortsiktigt rikstagande.
–En av orsakerna till den finansiella krisen var att bankerna paketerade om sina tillgångar så att riskerna inte gick att överblicka. Nu tar vi tag i den frågan, säger Mats Odell.
Nu höjs kapitalkravet för de banker och värdepappersbolag som ägnar sig åt ompaketering av tillgångar och handel med värdepapper. För de företag som har egna modeller för att beräkna kapitalkrav för värdepappershandeln väntas kapitalkravet att fördubblas.
Det nya direktivet förbjuder inte bonussystemen, men sätter upp regler som ska begränsa kortsiktigt rikstagande. Garanterade bonusar ska i princip vara förbjudna. Minst 40 procent av en bonus ska vara fördröjd under en period som inte får vara kortare än tre år. Bonusarna ska till minst 50 procent utgå i form av aktier.
Om en bank eller ett värdepappersbolag börjar gå sämre ska detta som regel leda till en väsentlig minskning av underlaget för bonusberäkningen. Bankerna ska också tvingas till ökad öppenhet om sina bonussystem.
Finansinspektionen i Sverige och de andra tillsynsmyndigheterna i EU-länderna ska få ökade befogenheter att övervaka att bankerna lever upp till kapitalkraven och att bonusarna följer de nya reglerna. Det ska också finnas sanktionsmöjligheter, till exempel att myndigheten lägger på en bank högre kapitalkrav.
Sedan finansministrarna enats om dessa riktlinjer startar behandlingen i Europaparlamentet. Planen är att förslaget träder i kraft senast den 1 januari 2011.








