Redan från årsskiftet införs en ny skatt på fonder, enligt ett lagförslag från regeringen. Förslaget ligger just nu hos riksdagen för beslut. SvD Näringslivs granskning visar att det är svårt för privatpersoner att få information om vad den nya lagen kommer att betyda för sparandet.

Bara en av åtta banker kunde ge information om den nya skatten via sin kundtjänst. Det var Avanzas medarbetare som kunde berätta om hur skatten fungerar. Hos de övriga sju bankerna kände kundtjänst inte till något om skatten. Hos Nordea hänvisade personalen till Skatteverket.

Även hos Skatteverket visar det sig svårt för privatpersoner att få information. Hos Skatteupplysningen hänvisar man till att det bara är ett förslag än så länge. Eftersom skatten införs först i januari 2012 finns ingen offentlig information hos Skatteverket. Den kommer när lagen gått igenom i riksdagen. I stället får vi rådet att googla fram information.

Den nya skatten gäller alla fonder och ska inte förväxlas med investeringssparkontot som regeringen också förslår ska införas vid årsskiftet. Regeringen har lämnat över förslaget om den nya fondskatten till riksdagen som en del av budgetpropositionen för 2012. Lagen ska klubbas i riksdagen om knappt två veckor, den 23 november.

Det är fondandelarnas värde den 1 januari 2012 som kommer att ligga till grund för beskattningen. Av värdet ska 0,4 procent tas upp som inkomst av kapital.

Frågor & svar

Så funkar den nya fondskatten:

När införs den?
Enligt lagförslaget ska den införas den 1 januari. Regeringen har lämnat över förslaget till Riksdagen för beslut och det ska klubbas i riksdagen den 23 november.

Hur beräknas den?
Fondandelarnas värde vid årets ingång utgör grund och 0,4 procent av det värdet ska tas upp som intäkt. Intäkten i sig ska tas upp som inkomst i kapital och beskattas för fysiska personer med 30 procent.

Vad gäller för barnens fonder?
Det finns ett gränsbelopp på 200 kronor vilket gör att barn (och andra) med fondandelar som understiger ett värde av 50 000 kronor inte kommer behöva betala skatt, förutsatt att inte finns någon annan inkomst av kapital som gör att gränsbeloppet överskrids. Barn och andra behöver inte heller deklarera om det inte finns något annat som gör att de har deklarationsskyldighet.

Hur betalas den?
För den som deklarerar kommer skatten förtryckas på deklarationen och betalas på sedvanligt sätt. För dem som inte deklarerar till exempel barn kommer Skatteverket skicka ut inbetalningskort.

Kapitalskatten för privatpersoner är 30 procent. Den som har 100000 kronor i fonder ska med andra ord ta upp 400 kronor som inkomst av kapital. Skatten på de 400 kronorna blir 30 procent, det vill säga 120 kronor per år. Schablonintäkten får också kvittas mot till exempel kapitalförluster och ränteutgifter.

Även om det är värdet vid ingången av 2012 som ligger till grund för beskattningen kommer många sparare att upptäcka skatten först senare. Orsaken är att den deklareras året efter och kommer att synas som ett förtryckt belopp på deklarationen först 2013.

Enligt Handelsbankens presschef Bengt Carlsson finns information om den nya skatten på bankens hemsida och på kontoren.

–Det är naturligtvis olyckligt att ni fick det här svaret vid det här tillfället. Frågan blir ju mer aktuell om och när lagen beslutas, säger Bengt Carlsson.

På SEB försvarar man bristen på information i kundjänst med att lagen ännu inte har klubbats i riksdagen.

–Vår informationsrutin i den här typen av regelförändringsfrågor grundar sig på att ett riksdagsbeslut är fattat. Det ska ju tas den 23 november och då kommer information att finnas tillgänglig, säger Laurence Westerlund som jobbar med medierelationer på SEB.

Den nya skatten har fått kritik från bland annat Fondbolagens förening, som tycker att det blir en dubbelbeskattning. Detta eftersom spararen skattar först en gång genom den nya schablonskatten och sedan ytterligare en gång då den traditionella reavinstskatten ska betalas när fondandelarna säljs.

På finansdepartementet bemöts kritiken med förklaringen att spararna betalar skatten redan i dag, även om de inte vet om det. Tidigare betalade fonderna en skatt men den slopas nu på grund av ett EU-direktiv och i stället flyttas skatten över på spararna. Enligt Sofi Nyström, rättssakkunnig på finansdepartementet, kommer den som sparar i svenska fonder i praktiken få en skattesänkning i de flesta fall.

–EU-direktivet ger en möjlighet för svenska fonder att flytta ut från Sverige. Eftersom det är ganska få länder som har en skattskyldighet på fondnivå finns det annars en risk att fonderna helt enkelt skulle flytta ut från Sverige. Det vill man undvika och därför tar vi bort skatten för fonderna och inför i stället schablonbeskattningen av fondandelsägarna.

Får ni mycket frågor om det här från bankerna?

–Inte så mycket från bankerna. Däremot får jag många frågor från fondsparare som tror att de kommer få en skattechock i form av en förmögenhetsskatt nu. Jag tycker att vinklingen i medierna blivit lite olycklig. Det verkar inte vara någon som riktigt förstår att det är en skatt som försvinner och en annan som tar vid.

Har du koll på dina fonder? Kolla in vår nya börsajt.