År 2011 kommer sannolikt att gå till historien som året då utvecklingen av kvinnor i styrelser tvärnitade i svenska storbolag. SvD Näringsliv har kartlagt hur det ser ut i de olika sfärbolagen med hjälp av statistik från SIS Ägarservice.

I Handelsbanksfären ingår – förutom storbanken själv – traditionella industribolag som verkstadsbolaget Sandvik, pappersbolaget SCA, stålbolaget SSAB och byggbolaget Skanska men också investmentbolaget Industrivärden.

Lejonparten av dessa bolag har bara en kvinna i sina styrelser. Sverker Martin-Löf, ordförande i sfärens maktbolag Industrivärden, säger att grundidén är att hitta de rätta kunskaperna och erfarenheterna.

–Det är utgångspunkt nummer ett, sedan är det bra om man får mångfald i form av män och kvinnor. Men först på listan kommer relevansfrågan.

Går inte det att kombinera?

–Jo det gör ju det ibland, men det går inte alltid. Vi har en del kvinnor i våra styrelser, det är inte noll. När Marianne Nivert föll för åldersstrecket, då tog vi in en ny i SSAB. Det är en mansdominerad bransch men ändå har vi tagit in en kvinna, säger han och fortsätter att rada upp några av de andra bolagen:

–I SCA har vi en kvinna också, Handelsbanken har ganska många kvinnor faktiskt, det är tre. Det är inte så tokigt. I Volvo är det lite och i Sandvik också.

Bland de svenska sfärerna ligger Handelsbankens bolag sämst till vad gäller kvinnorepresentation i styrelserna. Medan snittet ligger på 24 procent i alla börsbolag, och 26 procent bland storbolagen, ligger Handelsbanksfärens bolag på 16 procent. Men Sverker Martin-Löf gillar inte ordet ”sämst”.

–Det är en värdering av dig eller någon annan kvinnoförespråkare. Det är inte säkert att vi har sämst styrelser för det. Det kanske borde vara det man i första hand ska intressera sig för, snarare än andra objektiva värderingar.

Han säger att det här är en fråga som de ”självklart” tar upp varje år, men poängterar att kompetens, relevans och erfarenhet står överst på listan.

–Det har ingenting med män eller kvinnor att göra. Det är vad som är relevant och bra för bolaget som är det viktiga, man får inte glömma bort det. Jag förstår inte att det alltid kommer bort i debatten.

Wallenbergsfären, däremot, tycks se debatten ur ett annat perspektiv. Trots att även den här bolagsägaren har inflytande över styrelserna i tunga industribolag uppgår andelen kvinnor i styrelserna till 29,4 procent. Bland ägarsfärens bolag märks verkstadsbolagen Atlas Copco, SKF, Electrolux och Husqvarna.

Petra Hedengran, ansvarig för bolagsstyrning i Wallenbergs maktbolag Investor, understryker att det är en lönsamhetsfråga att använda hela kompetensbasen.

–Det gäller generellt, men eftersom kvinnor är och har varit underrepresenterade är det något vi har gett särskild uppmärksamhet till. Vi funderar särskilt över det här vid nomineringar, säger hon.

Hon verkar inte förvånad över att Wallenbergarnas bolag har högre kvinnoandel än de flesta andra sfärer.

–Vi jobbar ständigt med frågan, för oss är det en fråga vi fokuserar på. Det är ett medvetet arbete som lett till att vi har ett betydligt bättre snitt än börsen i övrigt.

Sverker Martin-Löf är tydlig med att man inte har någon ambition att ”tävla” med Wallenberg i den här frågan.

–Det är möjligt att de har fler. Den här frågan är inte det relevanta för aktieägarna, det är att ha de bästa styrelserna. Frågan står högt upp på tapeten när det är ett byte, men man måste se det över tid. Det går inte att driva det där som en fråga, säger han och fortsätter:

–Vi har startat i en ände i det här, med ganska få kvinnor från första början. Men vi försöker gå fram i samband med att det blir förnyelse. Vi försöker inte samla populistpoäng i det här avseendet; det har vi inte jobbat med.

Han vill också poängtera att institutioner, som också är stora ägare i samma bolag, inte har någon annan uppfattning.

–Inte i de valberedningar vi sitter i alla fall. Men vi prövar alltid den här frågan.

Kan man verkligen lägga ansvar på institutioner?

–Nej men jag konstaterar bara att de har samma syn som oss: att sätta bolagets bästa i första hand, och inte könsfrågor.