SEB:s vd Annika Falkengren.
Foto: Janerik Henriksson
Analytiker hade, enligt Reuters, i genomsnitt räknat med en rörelsevinst på 330 miljoner kronor.
Styrelsen föreslår en utdelning på 1 krona per aktie. I fjol slopades utdelningen helt.
Kreditförlusterna ökade till 3 160 miljoner kronor, från 1 703 miljoner kronor.
Räntenettot rasade till 3 697 miljoner kronor, från 5 513 miljoner kronor. Provisionsnettot ökade till 3 877 miljoner kronor, från 3 790 miljoner kronor.
Totalt uppgick intäkterna till 9 874 miljoner kronor, jämfört med 12 695 miljoner kronor motsvarande period året före.
Kostnaderna sjönk till 6 126 miljoner kronor, från 6 965 miljoner kronor.
SEB-chefen Annika Falkengren skriver i bokslutsrapporten att banken kommer att fortsätta att reservera för kreditförluster i Baltikum under 2010.
Banken går in i 2010 starkare än vad banken var ett år tidigare, enligt Falkengren.
- Vi har en oerhört mycket starkare balansräkning. Vi har gjort en nyemission. Sedan har vi fortsatt att bygga kapitalet. Vi har en av Europas starkaste kapitalbaser och har en oerhört stark likviditetssituation.
SEB har beslutat att begränsa bonusutbetalningarna för 2009. Detta, i kombination med resultatförsämringen, innebär att den kortfristiga rörliga ersättningen sänks med två tredjedelar, enligt bokslutsrapporten.
Fram till och med tredje kvartalet hade SEB satt av 1,5 miljarder kronor till kortsiktiga bonusar för de anställda. För det fick bankledningen en hel del kritik, bland annat från regeringen, eftersom vinsten samtidigt var lägre.
Nu när året är slut blir den faktiska utbetalningen ”bara” omkring hälften, 795 miljoner kronor inklusive sociala avgifter.
Bonusutbetalningarna för 2009 landar därmed på fem procent av personalkostnaderna, jämfört med 13 procent 2008.
SEB:s föreslagna aktieutdelning på 1 krona per aktie motsvarar totalt 2 193 miljoner kronor.
Förslaget ska enligt SEB ses mot bakgrund av att utdelningen slopades helt i fjol, då banken tog in 15,1 miljarder kronor genom en nyemission, de förbättrade ekonomiska utsikterna och koncernens kapitalsituation.









