De amerikanska konsultbolagen toppar återigen listan över de företag där toppstudenterna inom främst ekonomi, juridik och teknik helst vill jobba. Årets vinnare är, för sjunde året i följd, McKinsey & Company som dessutom ökar avståndet till konkurrenterna The Boston Consulting Group och Accenture.
Det förklaras av Nova Networks, talangnätverket som ligger bakom undersökningen, med att de erbjuder en snabb inlärningskurva, exponering mot många olika branscher och stora utvecklingsmöjligheter, samt är duktiga på att kommunicera detta.
Mediebolagen klättrar i årets undersökning. Svenska Dagbladets ägare Schibsted tar sig för första gången in på topp 10 med en sjunde placering. MTG klättrar till 16e plats.
Bland de svenska bolagen är Hennes & Mauritz mest populärt och hamnar på sjätte plats. Ericsson är nia och Investor klättrar 23 placeringar till plats 12.
Ikea, som ofta toppar varumärkeslistor och andra listor som attraktiv arbetsplats, hamnar däremot först på plats 25 när toppstudenterna får välja.
– Sannolikt är det för att man inte lyckats kommunicera och visualisera de möjligheter som erbjuds. Unga talanger är livrädda för att fastna där de inte blir sedda. Får man ingen tydlig bild av sin tänkta framtid så tappar man intresset, säger Finn Wikander, vd för Nova Networks.
900 studenter som valts in i talangnätverket Nova 100 på akademiska resultat, driv och affärsmannaskap samt emotionell intelligens deltog i undersökningen.



