- Även vår syn påverkas av det som händer omkring oss, och det drar åt det hållet att vi blir försiktigare i vår syn på konjunkturen. Därmed påverkas också vår bedömning av vad Riksbanken kommer att göra, säger Tomas Pousette.
Enligt ett pressmeddelande på torsdagen höjer banken räntan med 3 månaders bindningstid med 0,02 procentenheter, medan tvåårsräntan sänks med 0,32 procentenheter. Därmed är de långa räntorna delvis lägre än de korta, vilket är ovanligt. Enligt Tomas Pousette inträffade det våren 2003, som hastigast under sommaren 2005, och senare under finanskrisen 2007 och 2008. Vid alla tillfällen har ekonomin präglats av osäkerhet.
- 2003 hade vi en debatt om risken för deflation, och 2007 och 2008 hade vi finanskrisen som präglade det hela. Då förväntade sig marknaden att Riksbaken skulle sänka räntan, vilket den också gjorde, säger han.
Enligt Riksbankens senaste prognos, från början av juli, ser myndigheten ett stigande inflationsrisk. Därför har Riksbanken också sett sig tvungen att, i enlighet med sitt inflationsmål, höja reporäntan ”gradvis”. SBAB:s beslut på torsdagen återspeglar dock att marknaden, åtminstone inte enligt den statliga banken, inte delar Riksbankens syn på framtiden.
- En tvåårsränta återspeglar vad marknaden förväntar sig av styrräntan under de kommande 12 månaderna, plus en riskpremie. Tittar man på det här nu så blir den förväntade räntan lägre än den är nu, säger Tomas Pousette, och inflikar att inflationen sannolikt inte blir ett problem framöver.




