- Plötsligt är priserna dubbla eller så får vi inget alls. Det är ute med oss, säger en konditor i huvudstaden till Reuters.

USA och EU genomför just nu de hårdaste sanktionerna någonsin mot den iranska regimen. Genom att frysa ut Irans banker hoppas västmakterna göra det svårare för landet att ta betalt för sin olja.

På så sätt ska den iranska regimen tvingas till eftergifter kring sitt kärnenergiprogram. Många misstänker att landet i smyg håller på att skaffa sig kärnvapen.

Sanktionerna får också smärtsamma konsekvenser för den iranska befolkningen. Landets valuta har störtdykt och priserna på livsmedel har ökat kraftigt.

En stor del av befolkningen lever redan med mycket små marginaler, särskilt som regeringen samtidigt försöker fasa ut de omfattande subventionerna på varor som bensin och livsmedel.

I dag meddelade även den internationella betalningsorganisationen Swift att den är redo att sluta samarbeta med en rad iranska banker, efter påtryckningar från USA.