Svenska Dagbladet har flera gånger gått först när det gäller att göra om sitt format för att passa förändrade läsarbeteenden. Den här gången handlar det om att hitta journalistiska uttryck som passar läsare och annonsörers behov i den digitala tidsåldern där papperstidning samspelar med mobil, webb och läsplattor.
– Det här är ett helt nytt sätt att bygga en tidning. Vi har 904 000 läsare varje dag , hälften av dem läser oss digitalt. Vårt nya koncept är byggt för att möta de nya behoven, två starka tydliga tidningar, en morgontidning och en affärstidning, i samtliga kanaler, säger Lena K Samuelsson, chefredaktör för SvD.
Ett stort framtidsprojekt har nu dragits igång för att bestämma exakt hur den nya papperstidningen ska se ut. Men det står klart att det blir förändringar.
– Vi lämnar papperstidningen i tre delar och skapar ett helt nytt koncept: En morgontidning och en affärstidning - byggd på djupet i flera kanaler - för att möta läsarnas nya vanor. Distinkt SvD är ledordet - i samtliga kanaler. Kvalitet är inte bara kvalificerad text, utan också i att möta läsarna i rätt kanal, vid rätt tidpunkt, med rätt innehåll, säger Lena K Samuelsson.
Kulturjournalistiken får en ny hemvist, integrerad i morgontidningen.
– I en modern morgontidning spelar kulturen en av huvudrollerna, kultur och opinion kommer att ha en framträdande roll i nya SvD. Det gäller både papperstidningen och våra digitala kanaler. Vårt nya kultur- och samtidsmagasin på söndagar ger också kulturjournalistiken och det kvalificerade reportaget en ny arena, fortsätter Lena K Samuelsson. Samtidigt görs en digital satsning på kulturwebben.
Samtidigt kommer en ny organisation att sjösättas, med runt 40 färre tjänster på redaktionen. De tre största organisatoriska förändringarna är:
• SvD lägger ut sporten. Samtal förs med flera eventuella partners om lösningar för papper och digitalt.
• Kulturen kommer att integreras med Idagredaktionen.
• Redigeringsorganisationen omorganiseras i en istället för två enheter.
Målen med den nya organisationen är att fokusera på den journalistiska kärnverksamheten och bygga in mer digital kraft. SvD genomför en minskning med runt 40 tjänster, tidningen kommer att jobba mer med externa partners och bygga en effektivare pappersproduktion.
En ledstjärna för arbetet med den nya organisationen är att värna nyhetsorganisationerna men också att skapa utrymme för nya digitala funktioner. SvD kommer att bygga vidare på den framgångsrika planerade och agendasättande journalistiken och den digitala styrkan i sajterna svd.se och nliv.se.
– Vår bedömning är att vi med detta stärker den digitala kraften och fokuserar på kärnverksamheten, nödvändigt för att kunna leverera kvalitetsjournalistik i samtliga kanaler även framöver, säger Lena K Samuelsson.






