Igår presenterade statens enmansutredare Bo Svensson sitt tredje delbetänkande om revisorer och revision. Denna gång tar han upp ansvarsfrågor och revisorns skadeståndsansvar. Förslagen, som innebär en lättnad för revisorerna, applåderas av revisionsbranschen men får tummen ner från Svenskt Näringsliv, Bankföreningen och Företagarna.
I dag har revisorn ett obegränsat skadeståndsansvar. En bank eller annan intressent kan stämma en försumlig revisor på obegränsade belopp – i Prosolviaskandalen blev revisorerna stämda på 1,5 miljarder kronor.
Att man gick på revisorerna och inte styrelse och vd motiverade konskursförvaltaren med att revisorerna hade ansvarsförsäkring och att man då kunde få ut mer pengar därifrån.
Nu föreslår Bo Svensson att om någon lidit skada skall ersättningsanspråken först riktas mot vd och styrelse, som sedan kan stämma revisorn. Vidare begränsas revisorns skadeståndsansvar till ett belopp motsvarande cirka 100 miljoner kronor.
–Ett bra förslag. Ansvarsfrågorna har varit oklara och nu blir det klarlagt vad som verkligen gäller, säger Dan Brännström, expert i utredningen och generalsekreterare i FAR SRS, branschorganisationen för revisorer och rådgivare.
Han tror att en konsekvens av förslaget kan bli att färre revisorer kommer att stämmas och att de för revisionsbolagen skyhöga premierna för ansvarsförsäkringar kan sänkas men att fler aktiebolag måste skaffa ansvarsförsäkringar för styrelse och vd (börsbolag har det redan).
Bo Svensson konstaterar att med dagens ordning är det i praktiken bara revisorn med ansvarsförsäkringen som får svara i skadeståndsprocesser. Detta har också oroat EU. Med ett obegränsat skadeståndsansvar finns risken att skadestånden blir så höga att inte ens de allra största revisionsbyråerna i världen står pall vid stämningar. Genom att begränsa skadeståndsbeloppen kan konkurrensen öka.
Bo Svensson föreslår också att revisionsbyråerna tillåts utföra kombiuppdrag (revision och bokföring) i små bolag. Dessutom vill han bara ha en kategori revisorer och avskaffa tudelningen med auktoriserade och godkända revisorer. Förslagen är tänkta att gälla 1 juli 2010.
Revisorns ansvar
ska begränsas
Det ska bli svårare att stämma revisorer. I stället flyttas ansvaret mera över på styrelsen och vd i bolagen, föreslår en statlig utredning.
Fler kommentarer 0
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. För att få kommentera på SvD.se måste du registrera ett konto med Disqus eller använda ett befintligt konto på Facebook, Google, Yahoo eller OpenID.
Vänliga hälsningar, Fredric Karén, chef SvD.se Läs reglerna i sin helhet








