Finansmarknadsminister Peter Norman.
Foto: Scanpix
Enligt programmet har schweiziska myndigheter inlett en utredning om pengatvätt, där Teliasonera och dess affärspartner ingår. Dessutom ska Telia Sonera ha betalat 2 miljarder kronor till ett brevlådeföretag på Gibraltar som kan ha koppling till den uzbekiske diktatorn Islam Karimovs familj.
Den underliggande misstanken är att en del av pengarna kan ha använts som mutor för att komma åt åtråvärda licenser. Regeringen kräver därför att Telia Sonera lägger alla kort på bordet och startar en utredning.
LÄS MER: Miljardbelopp för mobiltelefoni i Uzbekistan
LÄS MER: ”Risk att vi medverkar till kränkningar”
– Telia Sonera måste gå till botten med de här uppgifterna. Det är möjligt att man måste ta hjälp av externa personer för att utreda vad som har hänt och för att en sådan utredning ska bli riktigt opartisk.Statens bolag måste vara föredömen när det gäller korruption, mutor och hållbarhet, sade finansmarknadsminister Peter Norman (M) till SVT:s Aktuellt på onsdagskvällen.
Enligt SVT:s sajt har Telia Sonera utlyst en presskonferens med vd Lars Nyberg till klockan tio på torsdagen.
LÄS MER: ”Censur kan bli fråga för Telias toppar”
LÄS MER: ”Vi är generellt för mänskliga rättigheter”
Mer i ämnet
- 19 sep 2012 Miljardbelopp för mobiltelefoni i Uzbekistan
- 24 aug 2012 Var tycker du att gränsen går, Nyberg?
- 23 aug 2012 ”Risk att vi bidrar till kränkningar”
-
23 aug 2012
Censur ska bli vd-fråga
Regimers önskan att stänga av nät blir en ledningfråga hos Telia.






