Foto: Simon Paulin
Vad är det som hänt med HQ?
I våras drabbades HQ av stora problem orsakade av enorma förluster i den riskfulla tradningverksamheten, det vill säga handel med optioner. Redan 2007 började optionsverksamheten gå snett och förlusterna i portföljen började växa snabbare än tillgångarna. I vår uppdagades de stora förlusterna som totalt sett kostade banken 1,2 miljarder kronor. För att rädda HQ sköt ägarna, med Mats Qviberg i spetsen, in stora summor pengar, samtidigt som man sålde den lukrativa fondverksamheten. Felet är att banken har övervärderat sin egen tradingverksamhet och fått den att se högre värderad ut än den egentligen var.
Vad är optioner?
Optioner är ett värdepapper som ger handlaren rätt att köpa eller sälja en aktie till ett förutbestämt pris. Verksamheten präglas ofta av hög risk och svårbedömda faktorer.
Men hade inte HQ kommit på fötterna nu under sommaren?
Delvis. Banken hade börjat blicka framåt och rensat upp bland nyckelpersoner och styrelse. Men under tiden har Finansinspektionen (FI) utrett vad som hänt och funnit att problemen i HQ är så pass allvarliga att de inte går att se bort ifrån. Även om banken säger att den från och med nu ska sköta sig är det helt rätt att FI markerar så kraftfullt, även om de borde ha ryckt in tidigare.
Vad gör Finansinspektionen nu?
FI ser till att HQ Banks tillstånd att driva bank- och värdepappersrörelse dras in. Dessutom förlorar banken rätten att driva pensionssparrörelse och att vara fondförvaltare. FI har också beslutat att Stockholms tingsrätt ska inleda en likvidationsprocess av banken.
Varför räddar inte staten HQ?
Staten anser inte att HQ är systemviktig, till skillnad från vad man ansåg med investmentbanken Carnegie – där Riksgälden tog över aktierna 2008 när banken förlorade tillståndet. HQ Bank har länge varit en betydande aktör på den svenska derivatmarknaden - men den är för liten för att en krasch ska hota det finansiella systemet.
Vad händer med kundernas pengar?
HQ har många förmögna kunder, många med större besparingar än vad insättningsgaranti, som ska täcka 500.000 kronor, gäller för. Men målet är att alla kunder ska kunna få tillbaka sina pengar.
Vem bär ansvaret för hela den här krisen?
Bankens ledning och styrelse är alltid högst ansvariga för att se till att lagar och regler följs. Men FI, som är den övervakande myndigheten, har också ett ansvar att se till att lagarna efterföljs. FI påpekade brister i riskhanteringen i HQ Bank redan 2008, och har därefter förlitat sig på styrelsen. Och styrelsen har i sin tur blint förlitat sig på tradningchefen som själv suttit vid rodret och tagit extrema risker som nu lett till bankens undergång.



