BNP ökar med 4,6 procent under tredje kvartalet jämfört med motsvarande kvartal 2010. Var det väntat?
Absolut inte. De flesta hade tippat på 3,5 procent och de största optimisterna kring 4 procent. Dagens besked från SCB är överraskande.
Varför ökar BNP med hela 4,6 procent?
Främsta förklaringen är exporten. Trots det osäkra internationella läget fortsatte den svenska exporten att gå starkt, skriver SCB. Det var framför allt export av varor som förklarar den höga exportökningen.
Varuexporten ökade med 9,9 procent medan tjänsteexporten ökade med 4,3 procent.
Importen ökade med nästan 4 procent. Kombinationen av stark exportutveckling och en lägre tillväxt på importsidan ledde till ett stort exportnetto.
Vad får den höga BNP-siffran för konsekvenser?
Siffran visar att svensk ekonomi fortsätter att vara överraskande stark. Alla går och väntar på den stora inbromsningen mot slutet av året och ett blekt 2012. Åtstramningar i övriga Europa och finansoro bidrar till låg tillväxt. Den stora frågan är hur länge nedgången varar.
Än ryter den svenska tigern, alltså?
Sverige har haft en mycket bra tillväxt under de 18 senaste månaderna och därför kallats en tigerekonomi. Nu verkar det som om ränderna fortfarande finns kvar i den svenska tigern.
BNP-tillväxten under tredje kvartalet (4,6 procent) är endast marginellt svagare än tillväxten under andra kvartalet (4,7 procent).
Innehåller statistiken fler positiva nyheter?
Ja, under tredje kvartalet ökade antalet sysselsatta i hela ekonomin med 2,1 procent jämfört med motsvarande period förra året. Antalet arbetade timmar ökade med 0,6 procent.
Hushållens disponibla inkomster ökade mede 4,4 procent i löpande priser. Rensat för inflation ökade de disponibla inkomsterna med 2,5 procent.
Vad betyder allt detta?
Om det nu ska bli kris så går Sverige in väldigt starkt i den krisen. Vi fortsätter att exportera och hushållens disponibla inkomster ökar. I stort sett varje annat land har anledning att vara gröna av avund.
LÄS OCKSÅ Exporten lyfter den svenska tillväxten
LÄS OCKSÅ Tvärnit hotar den svenska ekonomin
LÄS OCKSÅ OECD spår bistra tider




