Sedan det i början av veckan blev känt att det brasilianska flygvapnets ledning satt Gripen på första plats och den franske konkurrenten Rafale från flygplanstillverkaren Dassault först på tredje plats, med amerikanska F-18 Super Hornet däremellan, trappas psykkriget upp.

– Gripen är ett plan som inte flyger och bara existerar på fabrikens utvecklingsavdelning, sade enligt AFP Herve Morin, Frankrikes försvarsminister, i onsdags, samtidigt som han jämförde det franska planet med sportbilarnas superlyxklass och placerade Gripen i familjebilarnas övre mellanklass.


Uppgiften att Brasiliens militär vill att landets köp av 36 stridsflygplan ska bli en affär med Saab kom i tisdags i tidningen Folha de Sao Paulo. Enligt den rapport på 30 000 sidor som flygvapnet lämnat till regeringen ska Gripen framför allt vara avsevärt billigare än sin franske konkurrent.

”Saab erbjuder Gripen till halva priset av en Rafale och en timmes flygning är fyra gånger billigare än med Rafale”, citerar den brasilianska tidningen ur flyggeneralernas utvärdering.


Brasiliens utrikesminister Celsom Amorim underströk dock på onsdagen under ett besök i Geneve att affären avgörs politiskt.

– Det är inte ett exklusivt militärt beslut. Det slutliga beslutet är ännu politiskt, sade han.

Dassault har ännu inte exporterat ett enda Rafaleplan och en framgång i Brasilien ses därför som en stor chans att senare också ta hem order i Indien och Schweiz, affärer där Gripen också är en av konkurrenterna.


Saab erbjuder den nästan helt nya versionen av Gripen, allmänt kallad Supergripen, mer officiellt E/F-versionen. Det är det plan som Norge valde att inte köpa.