David Cameron
Foto: AP
LÄS MER: ”Italiensk euro-kritik mot Norden”
Det skulle bli en klang- och jubelsommar för David Cameron. Först det påkostade firandet i juni av drottning Elisabeth II:s 60 år på tronen, sedan de olympiska spelen i London. Men regnet öste ned över diamantjubiléet och inför OS växer oron om terrorattentat och uteblivna turistintäkter.
Just pengar är det som Cameron behöver allra mest. Storbritannien har EU:s tredje största budgetunderskott i förhållande till BNP. Bara i Irland och Grekland ser det värre ut.
Därför söker han nu med ljus och lykta efter krislösningar. Som ledare för det konservativa partiet har han traditionellt blickat västerut. Det finns en historisk närhet mellan Washington och London som också är en faktor i britternas utbredda EU-skepsis.
Men i en tid då USA:s ekonomi hackar och den Wall Street-inspirerade kulturen i Londons finanskvarter har lett till jobbiga skandaler har Cameron börjat söka politisk inspiration på annat håll. Som i Sverige.
Enligt en BBC-analys är Cameron mycket imponerad av hur Sverige lyckats hålla tillväxttakten uppe samtidigt som budgeten är i balans. Även friskolereformen och den jämställda arbetsmarknaden intresserar Cameron som åkt på flera studieresor till Stockholm.
Resorna beror också på Camerons goda förhållande till Fredrik Reinfeldt. Precis som den svenske statsministern har han jobbat stenhårt för att flytta sitt parti. Duon har kallats ”den europeiska mjukishögerns slipslösa posterpojkar” av Aftonbladets ledarsida.
Och visst har Cameron förändrat bilden av en Tory-ledare. Till exempel fick han uppskattning när han cyklade till parlamentet (även om det avslöjades att hans dokument följde efter i en tjänstebil).
Men när det blåser snålt går hans parti ofta i konservativ riktning. Och det har tvingat Cameron att öppna upp för en folkomröstning om britternas framtid i EU-gemenskapen.
LÄS MER: ”Dr Doom spår ”Fixit” före ”Grexit”





