Att ha koll på mobilpriserna när man är hemma i Sverige kan vara nog så krångligt. Men om det är en snårskog här så blir det närmast en tätväxt djungel när man kommer utomlands. Ändå har läget förbättrats en hel del de senaste åren.

Trots hårt motstånd från de stora europeiska telebolagen har EU till exempel tvingat igenom kraftiga prissänkningar på vanliga mobilsamtal. Sänkningarna fortsätter och 1 juli tas ett nytt litet kliv nedåt i prisligan.


Då börjar EU också sätta press nedåt på priserna för mobil datatrafik mellan EU-länder. Fast priserna fortsätter ändå att ligga väldigt högt och man kan väl snarast sägas att telebolagen nu går från grovt rån till rån.

Nu finns det ändå en hel del som man själv kan göra för att hålla nere kostnaderna, eller för att åtminstone ha bättre kontroll på dem.


• Tänk för det första på att när du är utomlands betalar du även för att ta emot samtal. Den som ringer vet ju inte alltid var du är så du betalar för utlandsdelen och den som ringer betalar för Sverigedelen.

Det gäller även när du tar emot bildmeddelanden i form av mms. Däremot är det nästan alltid gratis att ta emot sms och för den som kan nöja sig med korta meddelanden är det en betydligt billigare metod än att ringa.


• Använder du kontantkort bör du se till att ladda det innan du åker. Ring också ditt telebolag och kontrollera att kontantkortet funderar i det land du ska till. I vissa fall måste man i förväg be om att få betala samtalen på sitt kontantkort med faktura i efterhand.


• När du är utomlands ringer du i ett annat telebolags nät som din operatör har avtal med. Gå därför i förväg in på din operatörs hemsida och kontrollera priserna i det land du ska till.

Ofta skiftar priserna och du kan normalt hamna i vilken operatörs nät som helst. Gå därför in i din mobils menyer och ställ in så att mobilen bara kopplar upp sig mot den billigaste operatören.


• Många har ställt in mobilen för att den automatiskt ska hämta e-post, kanske en gång i timmen. Det fungerar utomlands också, men det kan kosta en förmögenhet. Så stäng av funktionen innan du lämnar Sverige.


• Allt fler mobiler säljs med inbyggd gps. Det är en utmärkt funktion, speciellt om man ska hitta rätt i utlandet. Men se till att ladda ned de kartor som behövs när du är hemma, och gör det helst via datorn. Att ladda ned kartor via mobilnätet när man är utomlands kan bli extremt dyrt.

Den som verkligen vill spara kan också stänga av funktionen som gör att gps:en tar hjälp av mobilnätet när den ska hitta positionen (a-gps). Hos vissa telebolag kostar även små mängder data mycket.


• Mobilt bredband är förhållandevis bra och billigt i Sverige. Utomlands kan det bli hur dyrt som helst och därför har telebolagen också satt in en spärr som man i förväg måste ringa och ta bort för att det ska fungera i utlandet.

Det gäller även att se upp om man är i Sverige, nära gränsen till något annat land. Post- och telestyrelsen varnar till exempel för hur en konsument i Västsverige fått en räkning på 55 000 kronor efter att hans modem för mobilt bredband kopplat upp sig mot en norsk mast/radiobasstation.


• Ska man vara en längre tid utomlands och åker med familj eller kompisar som ska ringa till varandra kan det vara smart att köpa kontantkort hos ett telebolag i det landet och sätta in i mobilen. Då ringer man till lokala priser till varandra. Till eller från Sverige blir det vanliga utlandstaxor.


• När man kommer tillbaka till Sverige är det bra att ringa något samtal direkt så mobilen talar om för mobilnätet var man är. Då minskar risken för att samtal registreras som utlandssamtal även på hemmaplan.