Undersökningen som presenterades av Naturskyddsföreningen idag visar att flera av skorna innehåller miljöfarliga kemikalier som ftalater och tungmetaller som används som mjukgörare i PVC-plast. Djurförsök har visat att ämnet kan leda till fosterskador och könsförändringar hos foster, minskad fertilitet, skador på enzymsystem samt cellskador.
– Miljögifterna kan spridas till människor och ut i naturen när de slits och kasseras. Risken är också stor att det påverkar dem som arbetar med tillverkning av skorna, säger Naturskyddsföreningens ordförande Mikael Karlsson till SvD.se.
En av skorna som testades och visade sig innehålla tungmetall – spår av kadmium – är den så kallade Foppatoffeln – en färgglad toffel i plast som egentligen heter Crocs men går under smeknamnet Foppatoffeln tack vare det svenska hockeyproffset Peter Forsbergs medverkan under lanseringen. Skon har tidigare varit i blåsväder eftersom den misstänkts ha orsakat kortslutning i en andningsutrustning för för tidigt födda barn på ett sjukhus i Norge.
Skomodellen är vanlig bland vårdpersonal även i Sverige och efter tillbudet i Norge var det flera svenska sjukhus som införde förbud, bland annat Blekingesjukhuset och Karolinska universitetssjukhuset. Förbuden hävdes dock när det visade sig oklart vad kortslutningen egentligen berott på. Men nu kan det bli aktuellt igen, säger Måns Edlund, verksamhetschef för kvinnokliniken på Danderyds sjukhus.
– Det här måste vi absolut undersöka. Visar det sig att skon släpper ut gifter som kan påverka både bäraren och eventuellt omgivningen kan det bli aktuellt med ett förbud.
Han tycker undersökningen är extra intressant eftersom den visar på risker för fosterskador.
– Man hajar till om det visar sig att det skulle ha skadliga effekter på ett foster, framför allt vi som arbetar på en kvinnoklinik.
Karolinska universitetssjukhus kommer att dela ut undersökningen till sin personal men har ännu inte diskuterat ett förbud.
– Vi ser hellre att personalen fattar beslutet själva och satsar därför på information, säger Gustav Eriksson, miljöchef på Karolinska universitetssjukhus till SvD.se.
På S:t Görans sjukhus vill man undersöka saken ytterligare.
– Vi ser till både miljöaspekten och patient- och personalsäkerheten så det här ska vi titta nogrannare på, säger Inger Qvick, chefsläkare till SvD.se.
Men Bert-Ove Lund, toxikolog på Kemikalieinspektionen tonar delvis ned riskerna som nämns i Naturskyddsföreningens undersökning.
– Metallerna kan läcka ut men vi vet väldigt lite om hur och i vilka mängder. Det finns en potentiell risk men med det här underlaget tycker inte jag att man kan avråda från användning, säger han till SvD.se.








