Till Volvo PV levererar Plastal i Arendal plastdetaljer som till exempel stötfångare och delarna transporteras över Hisingen till Volvofabriken där de sätts in i produktionen.

Ett stopp i Arendal skulle märkas direkt hos Volvo.

– I dag har det inte märkts något, säger Maria Bohlin, presschef för Volvo PV.

Volvos förhoppning är att det ska fortsätta så, utan hack i leveranserna. Företaget ska ta kontakt med Plastals konkursförvaltare så snart det går.


– De instruktioner vi fått från platschefen är att vi ska jobba som vanligt, säger Metallfackets ordförande på Plastal i Arendal i Göteborg, Lars-Göran Johansson.

– Volvo och Saab måste ju få sina grejer.

Enda direkta förändringen till följd av konkursen blir att lönerna betalas via den statliga lönegarantin och att det finns en konkursförvaltare som tills vidare driver verksamheten vidare.

– Jag hoppas och tror att det finns någon som kan ta över, säger Johansson.

Han är besviken över att regeringen inte agerat kraftfullare.

– De har ställt orimliga krav och har inte anpassat sig till hur det är i resten av Europa, säger Johansson.


Återbetalningstiden på de lån som finns är bara sex månader och det tycker Johansson är för hårt.

– Det finns inte ett företag som klarar det på den korta tiden. I andra länder har man två–tre år, så att konjunkturen ska hinna vända.

Paketet kom dessutom alldeles för sent.

– Det går väldigt snabbt inom fordonsindustrin, när något händer, säger Johansson. Och då måste man agera direkt.

– Det har varit väldigt mycket snack och lite verkstad.